YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika'dan PKK açıklaması
Belçika'dan PKK açıklaması
04 Mart 2010 19:13
Belçika'dan terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarla ilgili açıklama geldi.

Belçika Federal Savcılığı ve Brüksel adli polisi, terör örgütü PKK ve yan kuruluşlarını hedef alan operasyonlar sonucunda 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Brüksel Adli Polis Şefi Glenn Audenaert ve Federal Savcılık yetkilileri tarafından düzenlenen basın toplantısında, operasyonlar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Brüksel, Anvers, Charleroi, Liege başta olmak üzere Belçika'nın çeşitli kent ve kasabalarında, bu sabah yerel saatle 05.30'dan itibaren düzenlenen operasyonlarda hedef noktaların, 3 yıldır devam eden bir izleme ve soruşturma sonunda belirlendiğini ifade eden yetkililer, Brüksel'de 18, Charleroi'da 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdular.

Yetkililer, söz konusu terörizmle mücadele operasyonları için yeterli kanıt bulunduğunu bildirirken, sanıkların, ''Belçika'daki bazı gençleri Kuzey Irak ve Yunanistan'da terör eğitim kamplarına gönderdiklerinin'' belirlendiğini ifade ettiler.

Operasyonlar sonunda büyük miktarda para ile çok sayıda örgütsel dokümana el konulduğu duyuruldu.

Federal Savcılık tarafından yönetilen operasyonlarda Brüksel ve Charleroi sorgu hakimlerinin oluşturduğu iki farklı dosyanın temel alındığı ifade edildi.

Gözaltına alınan şahısların isimlerini açıklamayan ve bu kişilerin tutuklama talebiyle mahkemelere sevk edilmelerinin beklendiğini bildiren yetkililer, söz konusu şahısların ''terör örgütü PKK'nın faaliyetlerine katılım'' veya bu örgütün ''yönetimine katılım'' gibi suçlamalara hedef olduklarını, adli makamların elinde ''ciddi kanıtlar'' bulunduğunu duyurdular.

''Belçika ve çeşitli Batı Avrupa ülkelerindeki özellikle Kürt asıllı gençlerin Irak ve Yunanistan'daki terör eğitim kamplarına zorla gönderildiklerine ilişkin'' kanıtlar üzerinde ısrarla duran yetkililer, ''ailelerinden koparılan, tüm temasları kesilen bu gençlere Belçika'da da silahlı eğitim verildiğini'' bildirdiler.

Yetkililer, sahte kimlik şebekesi oluşturan sanıkların, terör örgütünün yan kuruluşu olan ROJ TV'nin merkezinin bulunduğu Denderleeuw bölgesinden yayın yapan bir radyonun, iletişim ve şebeke organizasyonu amacıyla kullanıldığını duyurdular.

ROJ TV merkezinin basıldığını, aramaların devam ettiğini, yayın ve faaliyetlerin kesilmesine ilişkin kararların adli makamlarca verilebileceğini belirten yetkililer, stüdyoların güvenlik çemberine alındığını bildirdiler.

Yetkililer, operasyonların çeşitli Avrupa ve bu arada Türk güvenlik birimleri ile iletişim içinde gerçekleştiğini, operasyonlara Türk polisinin katılmadığını, ancak katılanlar arasında Türk asıllı ve Türkçe konuşan Belçikalı polislerin bulunabileceğini ifade ettiler.

AB terör örgütleri listesinde bulunan PKK'nın Belçika'da ''henüz terör örgütü olarak tanımlanmadığını'' belirten yetkililer, ''polisin elinde PKK'nın terör örgütü olduğu yönünde güçlü kanıtlar bulunduğunu, mevcut soruşturmada yargının vereceği karara göre PKK'nın terör örgütleri listesine eklenebileceğini'' dile getirdiler.

Öte yandan, terör örgütü PKK'nın çağrısı üzerine harekete geçen 200 kişilik bir grup, ROJ TV binasının bahçesini işgal edince polis müdahalede bulundu.

Güvenlik güçleri, taşlı saldırıda bulunan terör örgütü yandaşlarına tazyikli su ile yanıt verdi. Saldırganlar ve polis görevlileri arasında yaralananlar oldu. Bahçeden çıkarılan saldırganların bir kısmı, bina çevresinde eylemlerini sürdürüyor. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler