YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika'da bir Türk öldürüldü
Sırtından vurulan Mustafa Çiçek yaşamını yitirdi
Belçika'da bir Türk öldürüldü
13 Ağustos 2009 / 20:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Belçika'da bir Türk, evine giren kimliği belirsiz şahıslar tarafından öldürüldü ve karısı yaralandı.


Flaman kesimindeki Gent kentinde, yabancıların yoğun yerleşim alanı olarak bilinen Wondelgem bölgesindeki olayın dün gece cereyan ettiği bildirildi.Gent Savcısı Isabelle De Tandt tarafından yapılan açıklamaya göre, Afyon'un Sandıklı nüfusuna kayıtlı Mustafa Çiçek (32) ve eşi Sultan Akyıl (25), gece Türkiye'den evlerine döndüklerinde, evde bulunan iki maskeli şahsın silahlı saldırısına uğradılar. Sırtından Vurulan Çiçek yaşamını yitirirken, hamile olduğu bildirilen karısı elinden ve kolundan hafif yaralandı.Savcı, kuyumcu olarak çalışan ve sabıkası bulunmayan Çiçek'in evinde hırsızlık izi tespit edilmediğini, olayla ilgili olarak iki kişinin arandığını, yaralı olan eşinin ifadesine başvurulduğunu duyurdu. Aranan şahısların kimliği ve tabiyeti açıklanmadı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.


 


Türkiye'den Belçika'ya nota   


Türkiye'nin, Belçika'nın Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi hayatını kaybeden Mikail Tekin isimli Türk vatandaşının ölümüyle ilgili olarak bu ülkeye nota verdiği öğrenildi.


Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, hem Ankara'da, hem de Brüksel'de eş zamanlı olarak olayla ilgili girişimlerde bulundu. Ankara, Belçika makamlarından Tekin'in ölüm nedeninin araştırılmasını ve olayın en kısa zamanda aydınlatılmasını istiyor.


Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, bugün konuya ilişkin olarak Belçikalı muhatabı Yves Leterme'yle bir telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi. Davutoğlu, 14 Temmuzda Dışişleri Bakanlığı görevine başlayan Leterme'e, Tekin'in ölüm nedeninin araştırılması için kendisinin özel ilgisini beklediklerini belirterek, soruşturmanın tüm tarafları tatmin edecek bir şekilde bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.


-TEKİN'İN ÖLÜMÜ-


Türk vatandaşı Tekin (31), geçen cuma günü cuma namazı çıkışında polis memurlarıyla bir tartışma çerçevesinde gözaltına alınmış, bilinen sağlık sorunlarına rağmen, henüz net olarak açıklanmayan gerekçelerle adli bir karar olmadan doğrudan hapishaneye kapatılmıştı.


Hapishane yönetimi, ertesi gün Tekin'in ailesini arayarak, "yemek yerken boğulduğunu ve öldüğünü" bildirmiş, cesedin bir an önce teslim alınmasını istemişti.


Ailenin ve hapishanedeki şahit mahkumların tepkileri üzerine Savcılık olaya el koymuş, pazar günü yapılan otopside, Tekin'in "fiziksel şiddet" nedeniyle öldüğü anlaşılmış ve açıklanmıştı.


Savcılık, olayla ilgili 3 gardiyanı sorgu altına almış, hapishanenin diğer gardiyanları, arkadaşlarına destek amacıyla grev başlatmıştı.


Grevin son bulması, gözaltındaki gardiyanların hiçbir suçlama veya disiplin cezasına hedef olmadan salıverilmelerinin ardından tartışma ve tepkiler devam ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler