YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belçika Adalet Bakanı'ndan DHKP-C itirafı
Belçika Adalet Bakanı Annemie Turtelboom, DHKP-C dosyalarını uzun yıllar Türkiye ile paylaşmamalarının hata olduğunu itiraf ederek, “Bundan sonra benzeri durumların yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz” dedi.
Belçika Adalet Bakanı'ndan DHKP-C itirafı
22 Ocak 2013 / 18:07 Güncelleme: 22 Ocak 2013 / 18:14

Bakan Turtelboom, başkent Brüksel’de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katıldığı Belçika ile Türkiye arasında gerçekleştirilen üçlü bakanlar zirvesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Belçikalı Bakan, uzun yıllar DHKP-C dosyalarını Türkiye ile paylaşmamalarının hata olduğunu söyledi. Turtelboom, “Bundan sonra benzeri durumların yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz. Bunun için bu görüşmeleri yapıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Belçika, DHKP-C dosyalarını ilk kez 2011 yılında, dosyalar 10 yıllık zaman aşımına uğradıktan sonra Türkiye makamlarına göndermişti.
 
Bakanlar arasında işbirliği protokelleri imzalandı.
 
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reynders, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri ve Eşit Fırsatlar Bakanı Joëlle Milquet ve Adalet Bakanı Annemie Turtelboom'un  katıldığı üçlü toplantının ardından çeşitli işbirliği protokolleri imzalandı.
 
İçişleri bakanları arasında, terörizm, organize suçlar, insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklamayla mücadelede tecrübe ve en iyi uygulamaların değişimine imkan sağlayacak Polis İşbirliği Alanında Mutabakat Muhtırası'nı imzaladı.
 
Adalet bakanları da, adli yardımlaşma alanında teknik danışmaların yapılmasını da içeren, Adli İşbirliğine Dair Ortak Açıklamayı imzaladı. İşbirliğinin etkinliğinin arttırılması ve ulusal usuller ile mevzuatın daha iyi anlaşılması için merkezi makamlar arasında doğrudan iletişim kanallarının kurulmasına karar verildi.
 
Davutoğlı: "İmzalar somut işbirliğinin bir göstergesi"
 
Bakan Davutoğlu toplantının ardından yaptığı kısa açıklamada, "Bugün atılan imzalar bu somut işbirliğinin bir göstergesi oldu. Bugünün meyvesi oldu. İnşallah gelecek sene İstanbul'da buluşarak, bu işbirliği ortamını, atmosferini daha da geliştireceğiz.
 
Bu güzel örneği diğer ülkelerde de tekrar etme, onlarla da benzer mekanizmalar kurmayı hedefliyoruz" dedi.

Ergin: "DHKP-C soruşturmasında sizinle paylaşabileceğim noktada bilgi yok"
 
Bakan Ergin ise, bir soru üzerine, "İstanbul'daki soruşturmanın içeriğine ilikin olarak, şu aşamada soruşturma devam ediyor. Soruşturma aşaması aleni olmadığı için bu konuda detay bilgi bende de, sizinle paylaşacağım noktada bilgi yok. Belli bir aşamadan sonra aleniyet kazanacak, ondan sonra bu bilgileri sizinle paylaşabiliriz" cevabını verdi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler