YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beklenen haber geldi! ÖSO Dabık'ı geri aldı
TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu, Suriye'de Dabık köyü ve Soran beldesini DEAŞ'tan aldı.
Beklenen haber geldi! ÖSO Dabık'ı geri aldı
16 Ekim 2016 / 11:35 Güncelleme: 16 Ekim 2016 / 14:30

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip Dabık köyü muhalifler tarafından ele geçirildi.

AA muhabirinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından aldığı bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki Halep ilinin Soran beldesi ve Dabık köyü, terör örgütü DEAŞ militanlarından temizlendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında desteklediği ÖSO güçleri,Azez-Cerablus hattında bugün ele geçirilen yeni bölgelerde terör örgütünün yoğun biçimde kullandığı bomba düzeneklerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Güvenlik kaynakları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında en zorlu safhanın tamamlandığını, harekatın devam edeceğini bildirdi.

DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler"le yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor.

Öte yandan örgüt, internette yayınladığı bir dergisinde önceki gün, elebaşı Ebubekir Bağdadi'nin, "Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil" şeklindeki ifadelerine yer vermişti. 

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı unsurlarca Dabık köyü civarında kontrol sağlandı, içeriye girişler ve temizlik faaliyetleri başladı.

Kontrolün sağlandığı köyde terör örgütü DEAŞ unsurlarının bölgeyi büyük oranda terk ettiği belirlendi. Tam kontrol için Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğindeki ÖSO'nun içeride tuzaklanmış çok sayıdaki mayın ve el yapımı patlayıcıları temizlemesi, Dabık'ın kuzey batısında cep içinde kalan ve terör örgütü DEAŞ'ın elinde olan 4 yerleşim yerini de kontrol etmesi gerekiyor.  

DAEŞ FLAMASI İNDİRİLDİ

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu, Suriye'de Dabık köyü ve Soran beldesini DEAŞ'tan aldı. Muhalifler DEAŞ'ten kurtardığı Erşef köyünün tepesindeki örgüte ait büyük flamayı indirdi.

 // Nedim.
Bağdadi kaçarken donunu cekseydi müsaade etseydinizde.der tarafa sacti....
16 Ekim 2016 14:05
 // 02
ELHAMDÜLİLLAH.Rabbim yeni zaferler nasip etsin....
16 Ekim 2016 13:16
1
 // 1
Bu kadar çabuk mu?...
16 Ekim 2016 12:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler