YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beklenen görüşme gerçekleşti Erdoğan ve Putin bir araya geldi
Bakü'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, ikili ilişkiler ile Suriye, Ukrayna, Kırım meseleleri ile Tatarların durumunu ele aldı.
Beklenen görüşme gerçekleşti Erdoğan ve Putin bir araya geldi
13 Haziran 2015 / 12:50 Güncelleme: 13 Haziran 2015 / 13:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'deki temaslarının ikinci gününde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Erdoğan'ın konakladığı Four Seasons Otel'deki görüşme basına kapalı gerçekleşti. Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasının ardından başlayan görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü. 

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  Putin'e de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Putin, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulundu.

İki liderin, enerji başta olmak üzere Türkiye ve Rusya arasında çeşitli sektörlerdeki işbirliğinin sağlanması, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaret hacminin artırılması gerektiğini vurguladıkları öğrenildi. 

Suriye, Ukrayna, Kırım meseleleri ile Tatarların durumunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin'in masaya yatırdıkları konular arasında yer aldığı kaydedildi.

Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada Avrupa Oyunları'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Oyunları'nın güzel bir açılış töreni ile başladığını, bu organizasyon için Azerbaycan'ın ciddi bir yatırım yaptığını ifade etti.

Organizasyonun adının "Avrupa Oyunları" olduğunu anımsatarak, AB ülkesi liderlerinin açılış töreninde olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Gerçi adı Avrupa Oyunları ama Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri falan yoktu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerinin olmadığı oyunlara AB üyesi ülkelerin sporcularının katıldığını belirtti.

Putin: "Türkiye AB üyesi olarak temsilen buradadır"

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin de açılış töreninin canlı ve güzel bir organizasyon olduğunu kaydetti.

Erdoğan'ın AB liderlerinin açılışta bulunmaması eleştirisine Putin, "Bakü'de, Türkiye AB üyesi olarak temsilen buradadır" karşılığını verdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye'nin AB'ye üye olmadığını, üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü anımsattı. 

Putin, Türk milli takımının büyük bir takım olduğunu belirterek, ülkesine, Türkiye'ye ve Azerbaycan'a başarı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Aynı şekilde ben de Türkiye, Rusya Federasyonu ve ev sahibi olarak da Azerbaycan sporcularının başarılarını görmek istiyorum" dedi.

Muhabir: İlhan Toprak

 // Erol bozkurt
Yılmaz türk yeri gelince bize gerici dersiniz kadın haklarının önde gelen savunucusu olduğunuzu iddaa edersinizzz kadın bir adım önünüze geçince elinin hamuruyla evinde otur dersiniz senin sorunun emine hanım değil biraz met ol diyeceğim ama namertin mert olduğu nerede gmrülmüş ki sen olacaksın senin derdin baş örtü bunu anlamak hiç zor değil...
13 Haziran 2015 12:08
diriliş
 // yılmaz türk
Biraz da evinizde otursanız iyi olacak hayime ana...
13 Haziran 2015 Cumartesi 08:43
teklif
 // yılmaz türk
Her yerde Emine hanım var. Fırsat verilsede ülkeyi o yönetse........................
13 Haziran 2015 Cumartesi 08:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler