YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beklenen belgeler açıklandı...
Beklenen belgeler açıklandı...
29 Kasım 2010 12:29
Fransız Le Monde gazetesi, dünyada büyük merakla beklenen internet sitesi WikiLeaks'in sızdırdığı ''gizli devlet'' belgelerini yayınladı.

Gazetede yer alan gizli bilgilere göre, Arap ülkeleri liderleri İran'ı sevmiyor ve tehdit olarak görüyor.

Belgelerde, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, 2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan'a, ''İranlılara güvenilmez. İran maceracı bir ülke ve hedefi sorun yaratmak. Allah İran'ın günahlarından bizi korusun'' ifadesini kullandığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan Kralının, İran için ''yılanın başını kesmek gerekir''ifadesini kullandığı da yine belgelerde yer alıyor.

Yine Kralın, Amerikalı General James Jones'la yaptığı 11 Şubat 2010 tarihli görüşmede, ''eğer İran nükleer silaha sahip olursa, bölgedeki bütün ülkeler de nükleer silaha sahip olur'' dediği belirtildi.

BAHREYN KRALI

Bayreyn Kralı Hamad Al-Khalifa'nın, 1 Şubat 2009 tarihinde, Amerikalı General David Petraeus'a, ''İran'ın nükleer programının durdurulması gerekir'' dediği de yer alan gizli belgelerde, ''Arap ülkelerinin tamamının, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak endişe taşıdığı'' ifade edildi.

Le Monde gazetesi, söz konusu belgelere dayanarak, Abu Dabi Prensi Muhammed bin Zayed'i bu liderler içinde en kararlısı olarak gösterdi.

Belgelere göre, Amerikalı General Mullen, bin Zayed ile görüşmesine ilişkin olarak 9 Şubat 2010 tarihinde merkeze telgraf çekti. Telgrafta, Zayed'in, ''İran'ın nükleer sitelerine karşı havadan saldırıların yetersiz olduğu ve karadan da saldırmak gerekir'' dediği belirtildi.

Katar Emiri'nin Amerikalı senatör John Kerry ile yaptığı görüşme de, 14 Şubat 2010 tarihinde merkeze geçilen telgrafla açığa çıkıyor. Bu görüşmede Katar Emiri'nin, ''İranlıların söyledikleri yüz kelimeden sadece birisine inanın'' ifadesini kullandığı bildirildi.

Kahire'de bulunan bir Amerikalı diplomatın Şubat 2009'da çektiği telgraflarda da, Mısır Devlet Başkan Hüsnü Mübarek'in İran'dan son derece nefret ettiği ve Mübarek'in İranlılar için ''yalancı oldukları ve onlara inanılmaması gerektiğini'' söylediği kaydedildi.

Yine aynı belgelerde, Ürdün Meclis Başkanı Zeid Rifaiu'nun da, Amerikalılara, ''İran'la diyalogla hiçbir yere varılamaz'' dediği kaydediliyor.

BELGELERDE NELER YER ALIYOR?

Dünyadaki ABD büyükelçiliklerinden gönderilen 250 binden fazla mesajda yer alan bilgilerin aktarıldığı belgelere göre, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın da aralarında bulunduğu bazı Arap liderleri, ABD'den İran'a nükleer programına son vermesi için hava saldırısında bulunmasını istedi. Ayrıca Amerikalı yetkililer, BM ile ilgili casusluk yapmakla görevlendirildi.

Guardian gazetesi, ''bu iki bilginin bile dünyayı sarsmaya yeterli olduğunu'' belirterek, gizli belgelerin Washington'ın birçok hassas uluslararası konudaki değerlendirmelerini de gözler önüne serdiğini kaydetti. Gazetenin internet sitesinde, gizli belgelerde şu detayların da yer aldığı belirtildi:

-Pakistan'ın nükleer programı konusunda Washington ve Londra'nın duyduğu endişeler,

-Rus hükümeti ile organize suç arasında iddia edilen bağlantılar,

-İngiltere'ye yönelik Afganistan'daki askeri operasyonlarla ilgili eleştiriler,

-İngiliz kraliyet ailesinin bir mensubunun uygunsuz davranışları,

Belgelerde ayrıca, İran'ın Kuzey Kore füzelerini kullanma girişimi, Afgan hükümetindeki yolsuzluklar, ABD'nin Suriye'yi Lübnan'daki Hizbullah'a silah yardımı yapmasını engelleme girişimleri gibi konularda çeşitli bilgiler bulunduğu kaydedildi. (A.A.)

"BU AMERİKA'NIN YENİ BİR OYUNU MU?" Kanal A Genel yayın Yönetmeni Alper Tan'ın bu konuda yazdığı analizi okumak için TIKLAYIN...

Artık ...
 // Yu'şa
Evet dünyada cirit atan ABD,İngilitere ve İsrail ajanlarının meydanı boş bulmaları kadar büyük bir tehlike bugün yoktur. Bunun için ciddi iyi eğitimli teknolojik tam destekli istihbarat birimleri ayrı ayrı oluşturulup, dış dünyada da içeride de doğru dürüst bir güce sahip olunmalıdır. Ordular tek başına bir hikayedir. İsrail'in son Lübnan saldırısında olduğu gibi bilgi yoksa güçte hikaye!? Düşünüp çok ilerlere büyük büyük adımlarla gitmek zorundayı...
29 Kasım 2010 19:53
Teknolojik ilerleme şart
 // Süleyman
Acilen ülkemizde araştırma geliştirme laboratuvarları ki bunlar üniversitelerle sıkı fıkı olmalı, kurulmalı ve kendi icatlarımızı yaparak süper gücümüzü keşfetmeliyiz. Hollywood filmlerinden teknolojilerdeki gelişmeleri görünce imrenmemek mümkün değil! Lütfen bu konu çok önemli ve acildir. Kendi bilim adamlarımızı, mühendilerimizi tutalım, kaçanları da geri alalım,bu devir artık bu konuda ilerlemeye bakıyor.Özel kolejlerde ve özel sınıflarda özel üst...
29 Kasım 2010 14:53
Bu Mason oyunu
 // Davud
Evet ortadoğuda işler istedikleri gitmeyince, kendi istedikleri rotayı tekrardan tutturmak için izledikleri yeni stratejik bir plandır. Zaten bu tür gizli düşünce çalışmaları ve uygulamaları yıllardır vardır. Bugün bunlar sadece belirli bir oranda dışarı sızdırılarak istediklerinin olmasını istiyorlar. Ama severek yapacaksınız ama sevmeyerek ama benim istediğim olacak demenin bir başka yolu bu AMA yemezler!!! Bu ABD,İsrail ve İngiltere ile Mason teşkilatları......
29 Kasım 2010 14:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler