YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ'ın "90 bin TL'lik kıyak" tepkisi
Bekir Bozdağ, bir gazetede yer alan 'Bekir Bozdağ’dan akrabasına 90 bin TL’lik kıyak' üst başlığını taşıyan haber ile ilgili açıklama yaptı.
Bekir Bozdağ'ın "90 bin TL'lik kıyak" tepkisi
08 Eylül 2013 / 16:27 Güncelleme: 08 Eylül 2013 / 16:29

Başbakan Yardımcısı Bozdağ yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün bir gazetenin 9’uncu sayfasında, mavi kartlılar ile ortaöğretimini yurt dışında tamamlamış Türk vatandaşlarından Türkiye üniversitelerinde okumaya hak kazanan I. öğretim öğrencilerinden yükseköğrenim harcı alınmamasını düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı, “Bekir Bozdağ’dan akrabasına 90 bin TL’lik kıyak” üst başlığı ile şahsımı karalamak ve kamuoyu önünde küçük düşürmek maksadıyla çarpıtılarak verilmiş olduğundan, kamuoyunu doğru bilgilendirmek için aşağıdaki açıklamayı yapma gereği doğmuştur:

2012-2013 eğitim öğretim yılı başında hükümetimiz, 1’inci öğretimde okumaya hak kazanmış öğrencilerden yükseköğrenim harcının alınması uygulamasını kaldırmış; ancak ortaöğretimini yurt dışında tamamlayıp Türkiye üniversitelerinde okuma hakkı kazanmış vatandaşlarımız bunun kapsamına alınmamıştır.

Türkiye üniversitelerinde okumaya hak kazanmış iki vatandaşımızdan birinden yükseköğrenim harcı alınmazken, diğerinden sırf ortaöğretimini yurt dışında tamamladı diye yükseköğrenim harcı alınması, anayasamızda ifadesini bulan hukuk devleti ile eşitlik ilkelerine aykırıdır. Bizim yaptığımız, hukuk devleti ve eşitlik ilkelerine aykırılığı ortadan kaldırmak, diğer bir ifadeyle hukuk devletinin gereği eşitlik ilkesini bu konuda tam hayata geçirmektir. Bu düzenleme ile yapılan, doğru ve takdir edilmesi gerekli bir iştir. Yasaların ve diğer idari düzenlemelerin yapımında “genellik ilkesi” temel esastır.

Kapsamına kimlerin gireceği belli değildir. Düzenlemenin öngördüğü şartları haiz her Türk vatandaşının yararlanması esastır. Yükseköğrenim harcı ile ilgili yapılan bir düzenlemeden, kapsama giren bütün vatandaşlarımızın yararlanması normaldir. Bu düzenleme, benim veya bir başkasının akrabalarına kıyak çekmek için değil, hukuk devletinin ve eşitlik ilkesinin gereği olarak yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Devletin verdiği haktan yararlananlardan biri veya bazıları, düzenlemeyi yapanlara akraba olabilmesini engellemenin mümkün olmadığını belirten Bozdağ açıklamalarına şöyle devam etti:

"Eğer bir düzenleme yapıldığında, bunu yapanların akrabaları yararlanmasını istemiyorsak hiçbir düzenleme yapmamamız lazımdır. TBMM’de yapılan düzenlemelerden, -şartları taşımak kaydıyla- her Türk vatandaşı gibi bakanların veya milletvekillerinin akrabaları da yararlanabilir. İşçiye, memura zam yapıldığında veya başka bir imkan sağlandığında, bunların arasında düzenlemeyi yapanların yakınları vardır diye kimse kıyak demeyi aklına dahi getirmez. Bunu, asgari ahlak kurallarına uymayı kendine prensip edinmiş hiçbir insan kıyak olarak anlamaz ve takdim etmez, edemez. Bekir Bozdağ’ın siyasi hayatı kamuoyu önünde olduğu gibi geçmişi de ortadadır. Bugüne kadar, gayri ahlaki ve gayri yasal hiçbir işin içinde olmadım, bundan sonrada asla olmam” dedi.

Gazeteyi bu haberinden dolayı kınadığını ifade eden Bozdağ, bu haberle ilgili olarak yasal yollara başvuracağını belirtti.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler