YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ'dan '12 Eylül' açıklaması
Bekir Bozdağ'dan '12 Eylül' açıklaması
23 Temmuz 2013 17:07
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 12 Eylül darbesinden sonra vatandaşlıktan çıkarılanlar için açıklamada bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ vatandaşlıktan çıkarılanlarla ilgili, "12 Eylül darbesinin ardından birçok insanımız vatandaşlıktan çıkarıldı ve yurt dışına kaçmak zorunda bırakıldı. Bu vatandaşlarımızın anavatanlarına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına dönmeleri konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır" dedi.

YurtdışıTürklerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirdiği, Almanya ziyareti sırasında bazı Türk vatandaşları ile yaptığı bir sohbette 12 Eylül sonrasında vatandaşlıktan çıkarılanların tekrar vatandaşlığa dönmek istedikleri yönünde talepler geldiğini ifade etti.

Yeniden vatandaşlığına alınma taleplerinden büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Bozdağ, "12 Eylül darbesinin ardından birçok insanımız vatandaşlıktan çıkarıldı ve yurt dışına kaçmak zorunda bırakıldı. Bu vatandaşlarımızın anavatanlarına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına dönmeleri konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Benzer durumdaki vatandaşlarımıza başvurmaları halinde vatandaşlık hakları geri verilecektir" diye konuştu.

Müracatlar İçişleri Bakanlığı'na

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Vatandaşlıktan çıkarılan yurttaşlarımız, müracaat etmeleri halinde İçişleri Bakanlığı'mızın yapacağı değerlendirmenin ardından Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlık hakkını elde edebilecektir" dedi. AK Parti iktidarları döneminde geçmiş yıllarda vatandaşlıktan çıkarılan pekçok kişiye yeniden vatandaşlık verildiğini vurgulayan Bozdağ, "Yıllarca tartışma konusu olan Nazım Hikmet'in vatandaşlığı sorunu AK Parti hükümeti döneminde çözülmüştür. Birçok parti iktidara gelmesine rağmen Nazım Hikmet'i Türk vatandaşlığı AK Parti iktidarı döneminde verilmiştir. Yazar Musa Anter'in oğlu Anter Anter'e de vatandaşlık bizim iktidarımız döneminde verilmiştir" ifadesini kullandı.

Hükümet olarak, dünyanın neresinde olursa olsun Türk vatandaşlarının rahat ve huzuru konusuna büyük önem verdiklerini vurgulayan Bekir Bozdağ, "Bizim sloganımız,'Nerede bir vatandaşımız, nerede bir soydaşımız nerede bir akrabamız varsa biz oradayız'. Dünyanın neresinde olursa olsun vatandaş, soydaş ve akrabalarımıza sahip çıkmaya onlara destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler