YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ: Resmen olmasa bile...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili resmen olmasa bile fiili bir yarı başkanlık sistemine geçileceğini söyledi.
Bekir Bozdağ: Resmen olmasa bile...
10 Haziran 2014 / 19:26 Güncelleme: 10 Haziran 2014 / 20:02

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı seçim takviminin propaganda döneminin, yeni bir sistem değişikliğinin işareti olduğunu belirterek, "Türkiye, o propagandayla Parlamenter sistemin artık dar geldiğini ilan etmiş olacaktır" dedi.

Meclis kulisinde gazetecilerle sohbet eden Bozdağ, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye için tarihi önemde olacağını belirterek, cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçileceğini ve adayların ilk defa seçim propagandası yapacağını söyledi. "Seçim propagandasında adaylar ne söyleyecek  Herhalde Anayasa'nın 104. maddesinde sayılan görevleri tekrar etmeyecek" diyen Bozdağ, mutlaka daha fazla şey söyleyeceklerini kaydetti.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı adaylarının "Benkanunları 15 günde onaylarım, büyükelçileri kabul ederim, rektörleri bekletmeden atarım" demeyeceklerini ifade ederek, vatandaşların adaylardan bu yönde açıklama veya taahhütte bulunmasını beklemeyeceklerini söyledi.Hem adayların daha fazla şey söyleyeceklerini hem de halkın adaylardan daha fazla şey bekleyeceklerini anlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bu ne demektir  Cumhurbaşkanı adayları, dahaaktif olacaklarını bir şekilde kamuoyuna deklare etme durumunda olacak. Vatandaş, 'Ben niye oy vereceğim sana, benden neden oy istiyorsun ' diyecek. Bunu açıklayacaklar. Bir takım taahhütlerde bulunacaklar. Çünkü ikinci defa seçilme hakkı var. Vatandaş ikinci beş yıl için geldiğinde ne diyecek; 'Sen bunları söyledin ama yapmadın veya yaptın.' Onun için Cumhurbaşkanlığı seçim takviminin propaganda dönemi, yeni bir sistem değişikliğinin işaretidir. Türkiye, o propagandayla bile parlamenter sistemin artık dar geldiğini ilan etmiş olacaktır. Seçimden sonra fiili bir yarı başkanlık sistemine geçmiş olacak, resmen olmasa bile."

"Bütün adaylar farklı bir cumhurbaşkanı olacağını kamuoyuna deklare edecek"

Bozdağ, "Cumhurbaşkanlığı'nın görevleri belli" denilmesi üzerine, "Görevleri aynı olsa bile....Bir bakın o görevler az görevler mi 104'teki görevler, az görevler değil" karşılığını verdi.

Kendilerinin "gelin bu konularda tartışalım, konuşalım" diye çağrıda bulunmasına karşılık muhalefetin buna yanaşmadığını anlatan Bozdağ, "Cumhurbaşkanı'nın ikinci defa seçilme hakkı var. Seçilmek için asgari yüzde 51 oy alacak. Öyle olduğunda Çankaya'da bir şey göstermesi lazım, yeniden seçilebilmesi için. Meydanlarda söylediği tezlerin seçildikten sonra takipçisi, icracısı olması gerekecek. CHP buna karşı. CHP'nin adayı çıktığında bunu söyleyecek; 'Seçilirsem şöyle şöyle işler yapacağım' diyecek. Anayasa'da yazılanların dışında laflar söyleyecek. CHP'nin, MHP'nin adayları ve diğer adaylar söyleyecek. Bütün adaylar farklı bir cumhurbaşkanı olacağını kamuoyuna deklare edecek" dedi.

"Normal ve rutin kararname..."

Bozdağ, HSYK'nın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü yaz dönemi kararnamesini normal ve rutin kararname olarak niteleyerek, "Basın 'acaba bu kararnameden ne çıkacak' diye merak ediyor, farklı şeyler arıyor ama normal ve rutin bir kararname. Benim kararnameye bir etkim yok. Bakan veya Başkan olarak o toplantılara katılma, oy kullanma, görüş belirtme yetkim yok. HSYK 1. Dairesi yapıyor. Sanki bakan yapıyormuş gibi hava çıkarılıyor. Ben de bakıyorum hiçbir gücümüz yok ama öyle bir hava yaratılıyor ki...'Ya bu ben miyim' diye soruyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler