YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ: HSYK konusu çok çarpıtılıyor
Bekir Bozdağ: HSYK konusu çok çarpıtılıyor
04 Mart 2014 23:55
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK konusunun çok çarpıtıldığını söyledi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Brüksel ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu. HSYK konusunun çok çarpıtıldığını ifade eden Bekir Bozdağ, "HSYK Anayasa’nın 159. maddesine göre, onun ruhuna ve ona uygun ve onun izin verdiği şekilde düzenleniyor. Bu kamuoyuna Hükümet Anayasa ile yaptığı değişikliği kanunla yok ediyor gibi takdim ediliyor. Yani halkın referandumda evet dediğini ortadan kaldırıyor, yerine bambaşka bir şey getiriyor deniliyor, bu büyük bir yalandır" şeklinde konuştu.

Bozdağ, Avrupa ülkelerinde HSYK düzenlemelerinden örnekler vererek, "Almanya’daki Adalet Bakanı’nın yetkileri güçler ayrımını ihlal etmiyorken, Türkiye’deki yetkileri ona kıyasla çok daha az, birisi Türkiye’deki Adalet Bakanı bu kadar güçlü olmamalı derse biz ona ayıp ediyorsun deriz" ifadesinde bulundu.

AB’nin Türkiye’den bireysel hak ve özgürlükler konusunda reform beklediği ancak bu konudaki fasılları açmadığı hakkında gelen bir soru üzerine ise Adalet Bakanı Bozdağ, "Türkiye’nin açması ve kapaması gereken pek çok fasıl var, bunların bir kısmına da bazı ülkeler tarafından konulmuş blokajlar var. Bu gibi fasılların içindeki konuları, ombudsmanlık olsun, arabuluculuk olsun biz hayata geçiriyoruz. Eğer Avrupalı dostlarımız bu fasılların açılması konusunda bir karar alırlarsa o zaman görecekler ki Türkiye açılacak fasılların içinde yer alan pek çok konuyu hayata geçirmiştir. Biz gene de fasıllar açılmış gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Bozdağ Kandil’den kendisine mektup verildiği iddiaları için ise, "Hangi niyetle yazdıklarını bilmiyorum ama bugün pek çok gazete, sanki BDP Grup Başkanvekili Sayın Baluken bana Kandil’den bir mektup vermiş, ben bu mektubu alıp başka bir yere vermişim gibi bir haber yayıyor. Adalet Bakanlığı üzerinden böyle bir işlem yapılması söz konusu değil, Bakan üzerinden de söz konusu değil" diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler