YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ: Gülen'in kaçma ihtimali var
Bekir Bozdağ: Gülen'in kaçma ihtimali var
26 Temmuz 2016 15:35
dalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in Türkiye'ye gelmemek için kaçmaya çalıştığı yönünde istihbaratlar olduğunu söyledi. Dün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu benzer bir açıklama yaparak, "Gülen kaçabilir. ABD'li yetkilileri uyardık" demişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, verdiği röportajda 'Fethullah Gülen'in kaçma ihtimali' olduğunu söyledi.

Bekir Bozdağ'ın konuşmasından satır başları;

Gerçekleşen darbe teşebbüsünden sonra ABD'nin Gülen'i iade etmemesi ABD'yi de sıkıntıya sokacaktır. Bu durum ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri de etkileyecektir. Fetullah Gülen'in iade edilmesini talep ettik ve dosyaları gönderdik. ABD'li yetkililer de işbirliğine hazır olduklarını bildirdiler. Ben buradan Gülen'e sesleniyorum; Gel burada adil bir şekilde yargılan. ABD'den farklı olarak diğer ülkelere kaçma gibi bir planının olduğuna dair istihbaratlar da geliyor. Kaçma tehlikesi var, hemen tutuklanmalıdır.

"GÜLEN KAÇABİLİR!"

Kaçmak için şu anda keşif yapıyor. Mısır, Kanada veya Meksika'ya kaçabilir. Bütün deliller ortaya çıkacaktır, belgeleri hazırlıyoruz. ABD'ye sunulacak. 

AKIN ÖZTÜRK'E İŞKENCE YAPILDI İDDİASI

Bu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Pekçok darbeci askeri vatandaş teslim aldı. Hatta bazı vatandaşlar onlarla kavga etti. Bu olaylar gözaltında olmadı. Onları yakalama esnasında yaşandı. Akın Öztürk, Akıncı Üs'sünde yakalanma esnasında yaralandı. Bir takım iftiralar var. İsim versinler nerede yapılmış söylesinler. Darbe girişimleri başarısız olunca iftiralar atmaya başladılar. Yakalanma esnasında olanları gözaltında olmuş gibi yansıtıyorlar. Akın Öztürk Akıncı Üssü'nde kalkış yapmak istediğinde pistler bombalandı. O sırada ateş ediliyor ve yaralanma meydana geliyor. Gözaltında yaralanma olayı yoktur.

"FARKLI YERLERDE YARGILANMA OLABİLİR"

Her türlü güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Darbeciler yüksek güvenlikli cezaevinde tutuluyorlar. Çok sayıda gözaltı ve tutuklama var. Bu dava Cumhuriyet tarihinin en büyük davası olarak öne çıkıyor. Dosyaların tek bir yerde davaya dönüştürülmesi sağlıklı gelmiyor ama buna savcılar karar verecektir. Tek bir yerde yargılanma yerine farklı yerlerde yargılanma olabilir. Bence daha mantıklı olan da bu. Sincan'da büyük bir duruşma salonu yapılacak.

ADİL ÖKSÜZ'ÜN SERBEST BIRAKILMASI

Serbest bırakan hakimlerle ilgili soruşturma başladı. Bütün türkiye darbe teşebbüsünün Akıncı Üssünde olduğunu biliyor. Sabaha karşı orası havadan bombalanıyor. Ve siz orada bulunuyorsunuz. Şimdi soruyorlar. Oraya arsa bakmak için geldiğini iddia ediyor. Öyle bile olsa ne işin var orada. Çok büyük bir şüphe var. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanmaması benim de kafamda büyük şüpheler uyandırıyor. Kanaatim darbenin sivil ayaklarından birisi olduğu yönünde. Şuan kaçıyor ama o da yakalanacaktır.

İDAM CEZASI TARTIŞMASI

Türkiye'nin idam cezası getirmesi için mutlaka anayasayı değiştirmesi gerekmektedir. Darbe girişimi sonrası meydana inen halk idam getirilmesini istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız eğer Meclis'ten idam cezası geçerse onaylarım dedi. AK Parti'nin bunu tek başına getirebilme ihtiyacı yok. Bu konu değerlendirme masasında.

İdam cezası gelse bile belli suçlarla ilgili ve sınırlı olacağına şüphe yok. Bir süreç var, diğer siyasi partilerle konuşulması ve sonuca bağlanması gerekiyor. 

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin en önemli sonuçlarından bir tanesi halkımızın darbeye hayır, demokrasiye evet ittifakıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ile diğer partilerin Genel Başkanlarının bir araya gelmesi de çok önemlidir. Bu ittifak inşallah yeni anayasayı çıkarma konusunda da adım atılmasını sağlar. Bu olumlu bir gelişme, inşallah netice verir. Adımlar atılacaktır. 

YENİ ANAYASA NELERİ ÖN PLANA ALACAK?

bu tartışmaları şu aşamada yapmak doğru değil. Bu darbe teşebbüsünün artçılarını ortadan kaldırmak için bir çalışma var. Şu anda darbe konusundaki en büyük tehdit geri kalan FETÖ mensuplarının yeniden böyle bir teşebbüse niyetlenme ihtimali var. Önemli olan bu ihtimali ortadan kaldırmamız gerekiyor.

Askeri yargı içerisindeki pekçok hakim ve savcı bu darbe teşebbüsünde görev aldı bunu görüyoruz. Askeri yargının bu süreçte yeniden incelenmesi ve değerlendirilmesi demokratik hukuk devletinde yeniden tanzim edilmesi çok önemlidir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler