YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Bekara karı boşamak kolay''
Başbakan Erdoğan Malatya Dayanışma Gecesi'nde yaptığı konuşmada, Zonguldak'ta yaşanan maden faciasıyla ilgili yapılan eleştirilere, 'Bekara karı boşamak kolay' diyerek cevap verdi.
''Bekara karı boşamak kolay''
24 Mayıs 2010 / 00:02 Güncelleme: 24 Mayıs 2010 / 08:44

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'taki grizu patlamasına ilişkin olarak, ''Şunu da bilmeliyiz ki insan olarak bir yere kadar muktedirsin, daha ötesine değil. Sınırsız bir iktidarın olamaz, bunu bileceksin. İktidarımızın sınırlı olduğunu biliyoruz. Bazıları kurusıkı atıyor, sanki sınırsız iktidarları var'' dedi.

Malatya Valiliği ve Malatyalı İşadamları Derneği'nin Holiday İnn Otel'de düzenlediği ''Malatya Dayanışma Gecesi''nde konuşan Erdoğan, Malatyalı iş adamlarının, gerek Türkiye içinde, gerek yurt dışında eserlerini, yatırımlarını, hizmetlerini görmekten her zaman gurur duyduğunu ifade ederek, iş adamlarıyla her buluşmasında onları kendi illerine, ilçelerine yatırım yapmak, ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri, havasını soludukları baba ocaklarına vefa borçlarını yerine getirmek noktasında teşvik ettiğini söyledi.

Malatyalı iş adamlarını her fırsatta Türkiye'ye örnek gösterdiğini, Malatya'ya gösterilen ahde vefanın benzerini tüm iş adamlarından beklediğini ifade ettiğini dile getiren Erdoğan, Sevgi Evleri, teknokent gibi projelerin yanı sıra son olarak, Malatya'ya tedavi için gelen hasta yakınlarının ikameti için inşa ettirilen konukevi projesinin takdire şayan olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Malatyalı iş adamlarının daha büyük işleri başaracak potansiyele sahip olduğuna inandığını, sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, üretime, istihdama, ihracata, ekonomik sonuç üretmeye dönük faaliyetlerine desteğinin daima yanlarında olduğunu bilmelerini istedi.

Malatya'nın Selçuklular'dan bugüne Anadolu'nun hep önemli bir kenti, önemli bir merkezi olduğunu, Seyyit Battal Gazi'den merhum Turgut Özal'a kadar nice devlet adamları, nice kahramanlar, nice gönül erlerinin Malatya'yı, Malatya ile birlikte Anadolu ve Trakya topraklarını adeta ilmek ilmek işleyerek bu toprakları adeta kardeşlik hamuruyla yoğurduklarını anlatan Erdoğan, Malatya’nın vizyonunun, ufkunun hiçbir zaman Malatya ile sınırlı kalmadığını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Malatya her zaman büyük düşündü, büyük adımlar attı, kendisiyle birlikte Türkiye’nin de büyümesi, gelişmesi, kalkınması için her zaman fedakarlıkta bulundu. Biz geçmişimize, tarihimize çok büyük bir vefa borcu taşıyoruz. 81 vilayetimizin tamamı, 780 bin kilometre kare vatan toprağının bütünü, bizim şehitlerimizin, gazilerimizin, kahramanlarımızın, gönül insanlarımızın bizlere bir emanetidir. Bu emanete sırt çevirenlerin Türkiye’ye bir ufuk çizebilmesi tahayyül dahi edilemez. Danişment Gazi’nin, Battal Gazi’nin, Kılıçarslan’ın, Niyazi Mısri’nin, Mevlana’nın hocası Sadreddin Konevi’nin, Genç Osman’ın, onlar gibi nicelerinin ve elbette merhum Turgut Özal’ın bizim üzerimizde hakkı var. Biz Malatya’ya bir ufuk çizemezsek, Malatya gibi 81 vilayetimize bir vizyon oluşturamazsak, onların yüzüne bakamayız.''


-ZONGULDAK'TAKİ GRİZU PATLAMASI-


Başbakan Erdoğan, bir süre önce Zonguldak'ta bir kömür ocağındaki grizu patlamasına işaret ederek, şunları söyledi:

''Bu olay ile ilgili benim bir açıklamam oldu, 'bu mesleğin kaderinde bu var' dedim. Hemen, kader olayı malum çevrelerde istismar konusu yapılmaya başlandı. Ne dediler, 'efendim işte grizu patlayacak kader, şu olacak kader, bu olacak kader'. Merak etme ben kaza ile kaderi ima ile anlatmadım. O konuda sizin meşrebinizi de cibilliyetinizi de biliyorum.

Benim anlattığım şey şu; yani bu mesleğin fıtratında bu var. Polisliğin, askerliğin fıtratında ne var; şehadet var. Oraya giderken o mesleği seçen bir defa buna hazır olarak gidiyor. Bunu yok farzedebilir misin, edemezsin. Kömür ocağında 2 bin metre derinliğe inen benim oradaki işçim, memurum eğer bunu görüyorsa ve inanıyorsa oraya giriyor. Ve grizu patlaması bu facialar sadece Türkiye için geçerli değil ki. 'Başkasında olmuyor bizde oluyor' daha dün Çin'de de Rusya'da da, Amerika'da da, Almanya'da da oldu. Her yerde oluyor. Tutturdular bir 'taşeron taşeron taşeron'... Değerli arkadaşım, bak 5 yıldır bu taşeronun çalıştırdığı yerde bir kaza olmadı. Ama kısa süre önce Kozluk'ta, o zaman tamamıyla Türkiye Kömür İşletmeleri çalışma yürütüyordu, 243 vatandaşımız maalesef ölümle kucaklaştı. O zaman taşeron işletmiyordu. Ama ona da muhakkak bir şeyler uydurulmuştur. Gerçekçi olacağız. Yani buradan siyaset yapmanın anlamı yok. Bu kimseye bir şey kazandırmaz. Tedbirlerde kusur, noksan varsa onların üzerine gitmek bizim görevimizdir. Orada yanlış varsa onların üzerine gitmek bizim görevimizdir.''

Başbakan Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu konu ile ilgili denetim ve teftişleri yaptığını ve şu anda da bunların değerlendirmesinin yapıldığını hatırlattı. Görevlilerin başından beri olay yerinde olduğunu, yarın da Bakanlar Kurulu toplantısından sonra tekrar bölgeye gideceğini, TTK'nin da çalışmayı sürdürdüğünü dile getiren Erdoğan, kendisinin de İspanya'dan döndükten sonra Zonguldak'a gittiğini ve halkla kucaklaşarak onları psikolojik olarak desteklediğini söyledi.

Erdoğan, kendilerinin bu günler için var olduğunu ifade ederek, ''Şunu da bilmeliyiz ki insan olarak bir yere kadar muktedirsin, daha ötesine değil. Sınırsız bir iktidarın olamaz, bunu bileceksin. İktidarımızın sınırlı olduğunu bilmeye mecburuz. Bazıları kurusıkı atıyor, sanki sınırsız iktidarları var. Onun için atalarımız güzel  söylemiş 'bekara karı boşamak kolaydır', bunların durumu bu...'' dedi. AA
 

can pazarı...
 // ibrahim çelikoğlu
Allah'ın yarattığı can,kurduğu düzen,kendi işini,imtihanı gerçekleştirmek içindir.Yarattığı her kim olursa olsun,korumak insanlara düşer."Biz karışmış olsaydık,mühlet vermemize gerek kalmazdı"der.Ev,bina vs. yapıldığı zaman dayanıklılık üzerine planla yapılır.Maden neden öyle değildir?Gaz çıktığında haber veren cihazlar yapılamıyorlarsa neden ithal edilmez?vs.Erdoğan hem haklı,hemde haksız.Böbürlenip,kendisini yaradandan üstün görmeye başlarsa......
24 Mayıs 2010 10:40
GANDİ DEDİLER KURUSIKICI ÇIKTI !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanımız yine taşeroncu,kurusıkıcı, kolaycı, laf cambazı ve recepcileri toz duman edip bertaraf etmiş iyi etmiş çünki bir siyasetçi ağzından çıkanlara dikkat etmesi gerekir yoksa elin adamı böyle başlamadan işini bitirir ağzının payınıda verir.Seçilmeden önce seçkin olmak lazım yoksa arpa boyu yol alamazlar tıpkı eskisi gibi ömrü boyunca havanda laf döver gönderilirler vede geriye bakmadan çeker giderlerler....
24 Mayıs 2010 08:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler