YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beğenmezseniz iyisini yapın
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, son dönemde bir biri ardına vizyona giren Çanakkale fimleriyle ilgili,'Beğenmezseniz daha iyisini yaparsınız.' dedi.
Beğenmezseniz iyisini yapın
23 Ekim 2012 / 12:44 Güncelleme: 23 Ekim 2012 / 12:48

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ardı ardına beyaz perdeye gelen ve farklı yönetmenlere ait Çanakkale filmleriyle ilgili, ''Beğenmezseniz daha iyisini yaparsınız'' dedi.

Bakan Günay, soruları yanıtlarken, kısa süre önce seyirciyle buluşan ve çeşitli eleştirilere neden olan Çanakkale konulu filmleri henüz izleyemediğini belirtti.

Özellikle yaz aylarında seyahat programlarının sıklığı nedeniyle filmleri sinema salonlarında izleme imkanı çok fazla bulamadığını dile getiren Günay, ''Hemen yeni çıkan bir filmi görme şansım olamıyor. Biraz kışın bu seyahatler azalınca izleme imkanım oluyor. Piyasaya yasal yollardan DVD'leri filan çıkmışsa bayramda izlemek istiyorum'' diye konuştu.

Filmlerle ilgili eleştirileri duyduğunu ifade eden Günay, şunları söyledi:

''Beğenmezseniz daha iyisini yaparsınız. Ben yapılmış olan işleri çok karalamaktan yana değilim. Ama doğrusu Çanakkale önemli bir destandır, Sarıkamış önemli bir destandır, Kurtuluş Savaşı başlı başına önemli bir destandır. Tarihte geriye doğru gittiğimiz zaman, örneği bizim bir Ksantos hikayemiz vardır. Likya bölgesinde, Persler'e teslim olmamak için Ksantos halkı, dağlara gidenler gitmiş, şehirde kalanlar kadınlarını, çocuklarını teslim etmemek için topyekün kendilerini öldürmüşlerdir. Çok trajik bir şey. Acaba dünyada buna benzer kaç destan var  Ama sadece biz biliyoruz bunları, hatta biz bile yeteri kadar bilmiyoruz. Çünkü evrensele henüz yeteri kadar çıkaramamışız. Bu yüzden daha Anadolu'da bence yapacağımız tarihimizle, edebiyatımızla ilgili çok işimiz var.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler