YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedri Baykam sigara yasağının nedenini buldu!
Laikçi sanatçımız, din alerjisini de bu konuya alet etti
Bedri Baykam sigara yasağının nedenini buldu!
22 Temmuz 2009 / 22:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bütün medeni ülkelerin medeni insanları 'dumansız hava' kampanyalarını desteklerken,Laikçi bir sanatçımız din alerjisini de bu konuya alet etti, hemde İtalya'da... Sanatçı Bedri Baykam'ın, İtalyan Corriere della Sera Gazetesi için yazdığı makale:


Bedri Baykam,  hükümetin sigara yasağı ile toplumun sağlığını düşünmekten çok, İslamlaşmanın işaretini verdiğini öne sürdü. Baykam özetle şöyle yazdı: “Aslında çalışmak, yürümek, yemek yemek, hatta flört etmek için sigara içmek bir ihtiyaçtır.


 Bu yasa başarılı olacak mıdır? Bunun arkasında başka hesaplar var. Bence hükümetin sigara yasağını yürürlüğe sokması aslında toplumun sağlığını düşünmesinden ileri gelmiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan toplumun yaşamını değiştirmek için her şeyi göze alıyor.


Örneğin alkollü içkilerin  satış, dağıtım ve tüketim hakkını aşındırmaya çalışıyor. Sigara yasağı ile toplumun geceleri kulüplerde, diskoteklerde eğlenmesi, dans etmesi hatta flört etmesi ve bunun yaparken sigara ile alkol gibi doğal aksesuarlarla zenginleştirmesini hükümet engellemeye çalışıyor.


Demokrasi ve tolerans adına yıllardır üniversiteye türbanı sokmak isteyen hükümet, diğer yandan zıt bir kararla ve bu tür yasaklarla toleranssızlığını gösteriyor. Hiç abartmıyorum ama yasaklarla hükümet, İslam’ın değerleri adına toplumun dans etme yerine dua etmesine yönelik yeni kısıtlamalar getirecek. Umarım yanılıyorumdur.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler