YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellinin sonuçlanacağı tarih
Bedellinin sonuçlanacağı tarih
17 Kasım 2011 00:56
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerliğin sonuçlandırılacağını tarihi açıkladı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerliğin bu hafta veya gelecek hafta sonuna kadar sonuçlandırılacağını ifade ederek, ''Bu iş af gibidir; ya dile getirmemek ya da dile getirdikten sonra en kısa zamanda sonuçlandırmak lazım'' dedi.

Yılmaz, Türkiye ile Romanya Arasında Denizcilik Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun Tasarısı üzerinde TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Denizcilik Müsteşarlığının kapanmasının, denizciliğin küçülmesi olarak yorumlanamayacağını, artık Ulaştırma Bakanlığının, Denizcilik Bakanlığı olduğunu belirten Yılmaz, Bakan Binali Yıldırım'ın başarılı olduğunu, kendisine güvendiğini belirtti.

Yılmaz, Türk denizciliğinin, 2002'den, 2007'den çok daha iyi olduğunu ve daha iyi olacağını ifade ederek, Türkiye'nin gemi inşaatında da çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi.

Şehit yakınlarından bir kişinin kamu kuruluşlarında görevlendirildiğini anımsatan Yılmaz, ''İnşallah yakında ikiye çıkaracağız. Bu şehitlerin yakınları, gazilerimiz bize en büyük emanettir, bu ülke için yapabilecekleri fedakarlığın en büyüğünü yapmışlardır. Onlara ne versek haklarıdır. İnşallah çok kısa zamanda bunu getireceğiz'' diye konuştu.

Bedelli askerlikle ilgili bu hafta veya gelecek hafta sonuna kadar bunu sonuçlandıracaklarını bildiren Bakan Yılmaz, ''Bu iş af gibidir; ya dile getirmemek ya da dile getirdikten sonra en kısa zamanda sonuçlandırmak lazım'' dedi.

Yılmaz, Piri Reis'in, Kıbrıs'ın güneyindeki araştırmalarının tamamladığını, verilerin işlenmesine başlandığını, verilerin iki aylık süre içinde sonuçlarının alınacağını ve açıklanacağını ifade etti.

Bakan Yılmaz, TPAO'nun ikinci sismik araştırma gemisini Norveç'ten kiraladığını, yeni bir alım, yapım çalışmasının devam ettiğini belirtti.

Tasarının tümü üzerinde kişisel görüşlerini açıklayan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, son yıllarda Türkiye ile Romanya arasında resmi ziyaretlerin yoğunlaştığını dile getirdi.

İki ülkenin, Romanya'da yaşayan Türk azınlık nedeniyle de köklü bağların bulunduğunu belirten Külünk, Romanya'nın ekonomik olarak Türkiye için önemine işaret etti. Külünk, Romanya'nın, Türkiye'nin Balkanlar'daki en önemli ticaret ortağı olduğunu söyledi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, deniz taşımacılığının, uluslararası bir rol aldığını ifade ederek, bunun etkin yapılabilmesi için ülkeler arası taşımacılık bağlarının oluşturulmasının önem taşıdığını anlattı.

Arslan, denizcilik sektörünün ihmal edilmediğini, Denizcilik Müsteşarlığında yüzde 5 olan denizci personelin, yüzde 30'un üzerine çıkarıldığını, 2002'de kara listede olan Türk bayraklı gemilerin, bugün beyaz listede olduğunu bildirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler