YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellinin geliri bu adrese
Bedelli askerliğin gelirinin nereye harcanacağı belli oluyor.
Bedellinin geliri bu adrese
23 Kasım 2011 / 16:29 Güncelleme: 23 Kasım 2011 / 16:38

Yaklaşık 460 bin kişinin kapsama girdiği, 180 bin civarında da askerlik yükümlüsünün yararlanacağı öngörülen bedelli askerlik düzenlemesinden beklenen 5,5 milyar lira civarındaki gelir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının özel fonunda toplanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bedelli askerlik uygulamasından elde edilecek gelirin nasıl değerlendirileceğine ilişkin çalışmalar başladı.

Elde edinilen bilgiye göre, bedelli askerlik gelirlerinin şehit ve gazi yakınlarına harcanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde özel bir fon oluşturulacak. Bakanlığa bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi, gazilerin topluma adaptasyonu ve şehit ve gazi yakınlarına ayni ve nakdi yardımları koordine edecek.

Çalışmalar kapsamında öncelikle uygulamadan yararlanmak isteyenlerin bedelli askerlik ücretini yatırması için Ziraat Bankası bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına banka hesabı açılacak.


-Özel fon oluşturacak-


460 bin civarındaki 30 yaş üstü askerlik yükümlüsünden, yaklaşık 180-190 bininden bedelli askerlik başvurusu bekleyen yetkililer, banka hesabında 5,5 milyar lira civarında paranın toplanmasını öngörüyor. Bedelli askerlik uygulamasının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle başlayacak 6 aylık başvuru süresinin ardından, hesapta toplanacak miktara göre, şehit yakınları ve gazilere yönelik projelerin ayrıntıları netleştirilecek.

Alınan bilgilere göre, oluşturulacak fonda biriken meblağı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı yönetecek.

Fonda biriken para, başta şehit ve gazi çocuklarının eğitimi olmak üzere, gazilerin topluma adaptasyonu için yürütülecek rehabilitasyon projelerine aktarılacak. Ayrıca, şehit ve gazi yakınlarına ayni ve nakdi yardımlar yapılacak.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler