YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellide yeni gelişme
Bedellide yeni gelişme
30 Aralık 2011 07:43
Bedelli askerlik uygulamasına müracaatların az olmasının yükümlülerin haziran ayını beklemesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Haziran ayında müracaat edenler ise bedeli peşin ödemedikleri takdirde 2012 Aralık ayına kadar tezkere alamayacak. Bedelli askerlik için müracaat edenler hakkındaki bakaya ve yoklama kaçağı işlemlerini askıya alınmasına rağmen askerliklerini yapmış sayılmaları için 30 bin TL'lik bedelin tamamını ödemeleri gerekiyor. Kanun paranın iki taksit halinde de ödenmesine imkan sağlıyor. Haziran ayında müracaat eden olan kişiler ilk taksidi bu ayda son taksidi ise aralık 2012'de yatırarak zaman kazanmak istiyor.

TEZKERE ŞOKU

Ancak, haziran ayına kadar müracaat edip, aralık ayında son taksidi yatırmayı planlayan bedelli mükellefleri tezkere şokuyla karşılaşacak. Kanuna göre bedellinin son taksidi yatırılmadan askerlik yapıldığına dair belge verilmeyecek. Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için bedelini tamamını ödedikleri tarih esas alınacak. Haziran ayında müracaat edenler aralık ayına kadar tezkere alamayacakları için askerlik şartı koşan bir işe giremeyecekleri gibi, askere çağrılma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecekler. Hazirana kadar müracaat etmeyenler şubat ve mayıstaki celp dönemlerinde askere çağrılacak. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler