YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellide yaş ve bedel belli oldu
Bedellide yaş ve bedel belli oldu
19 Kasım 2011 16:30
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedellide yaş ve bedelin karara bağlandığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlik uygulamasının herkesin beğeneceği ve hoşuna gidecek bir uygulama olacağını söyledi.

Arınç, Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine, düzenlemeye ait detayların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirten Arınç, ''Tasarının açıklanması sanıyorum ki bu hafta başından itibaren mümkün olacak ve biz biran önce yıllardır konuşulan bedelli askerlik konusunu bitirmiş olacağız'' dedi.

Dövizli askerlik ile bedelli askerlik kavramlarının birbirine karıştırıldığını, yurt dışında belli bir süre çalışanların, belirlenen bir döviz karşılığında 21 gün askerlik yapmasının ''dövizli askerlik'' olarak tanımlandığını hatırlatan Arınç, ''Dövizli askerlik 30 senedir, 40 senedir var. Orada doğmuş, büyümüş, orada yetişmiş, orada çalışan, orada oturan insanlar diyelim ki 10 bin avro veya 15 bin avro verdiği zaman Burdur'a geliyor, biz onları 21 gün misafir ediyoruz. Askerliğini yapmış sayılıyorlar'' diye konuştu.

Başta Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelerde milletvekili veya belediye meclis üyeliği yapan Türklerin olduğunu kaydeden Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

''Mesela Avusturalya'da Türk uyruklu olmasına rağmen milletvekili seçilmiş olanlar var. Bölge milletvekili, federal milletvekili. Melbourne'de belediye meclis üyeleri var. Şimdi onlar dövizli askerlik yapmak istiyorlar. Yapıyorlar da. Ama 21 gün Türkiye'de askerlik yapmalarını kendi parlamentolarında anlatamıyorlar. O ülkelerin çoğunda zorunlu askerlik yok. Şimdi Belçika'da 10 milletvekilimiz var. Bir ay önce gittiğim için biliyorum. Bir de bakanımız var. Bunlar parlamento başkanına 'Bana 21 gün izin ver, benim oraya gidip askerlik yapmam gerekiyor' dediğinde, 'Ben sana Parlamento Başkanı olarak nasıl izin vereyim. Bizim mevzuatımızda böyle bir şey yok' diyorlar. Bu konunun da halledilmesi lazım. Dolayısıyla yurt dışından dövizli askerlik yapmak için döviz ödeyen ama 21 gün de olsa Türkiye'ye askerlik için gelemeyecek insanlar fazla. Bizim Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız var. Buraya iletilen en büyük taleplerden birisi de bulundukları konum itibariyle 'Türkiye'ye gelip 21 gün askerlik yapmamız mümkün değil' diye şikayet var. Bunu dikkate almamız gerekiyor.''


-Yaş ve bedel karara bağlandı-


Bedelli askerliğin bugüne dek 3-4 defa çıkarıldığını anlatan Arınç, yaşı geçmiş, bulunduğu konum itibariyle askerlik yapması hem doğru, hem de mümkün olmayan, bir kısmı da işini kurmuş, çoluk çocuğa karışmış, yani askerlik enerjisinin de bir kısmını kaybetmiş kişilerden oluştuğunu belirterek, ''Bunların 40 yaşında olanı var, 45 yaşında olanı var'' dedi.

Bedelli askerlik uygulamasının en son 1999'da yapıldığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, bu düzenlemenin yine yapılabileceğini ve bunun bir anayasa emri olmadığını söyledi. Burada önemli olan tek şeyin, Genelkurmay Başkanlığı'nın belirleyeceği asker ihtiyacı olduğunun altını çizen Arınç, ''Genelkurmayımızın, silahlı kuvvetlerimizin, 'Benim bu yıl, şu kadar asker ihtiyacım var. Eğer onun üzerinde bir talep gelirse, varsa o zaman bedelliyi yapabilirsiniz' şeklindeki düşüncesine dikkat etmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Bedelli askerlik konusunun önümüzdeki hafta Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını da vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

''Önümüzdeki hafta Allah'ın izniyle bu açıklanacak. Ben kendimi geriye çektim, Sayın Başbakanımız hükümetimizi temsilen bu önemli beklentiyi bütün unsurlarıyla açıklayacaktır. Yaş konusu karara bağlanmıştır, bedel konusu karara bağlanmıştır. Sayısal olarak herkesin bundan istifade edeceğini düşünmemeliyiz. Geçmişteki oranlara baktığımız zaman bu yüzde 20-25'leri geçmemiş. Yani bedelliden yararlanmak isteyen veya yararlanabilecek 100 kişi var ama müracaat eden 25 kişi olmuş. Çeşitli sebepler de olabilir bunun içinde, para olabilir, psikolojik sebepler olabilir, moral sebepler olabilir. Dolayısıyla diyorum ki, birisi '500 bin kişi bundan yararlanacak' diye bir rakam söylese, sizin onun en az yüzde 30'unu kabul etmeniz lazım. Bunlar bizim teknik olarak üzerinde çalıştığımız konulardı. Bence bedelli askerlik uygulaması göreceksiniz herkesin hoşuna gidecek ve herkesin beğeneceği bir uygulama olacaktır.''  AA

şentürk
 // kutalmış
bedellinin çıkması ekonomiyede can katacaktır iyi oldu...
19 Kasım 2011 18:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler