YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellide son dakika değişikliği
Bedellide son dakika değişikliği
13 Ağustos 2009 10:02
Bedelli askerlik, MSB ve TSK karşı çıkınca taslak halinde kaldı

IMF’nin stand-by için yeni tedbirler istemesi üzerine ekonomi yönetimi bedelli askerliği de hesaba kattı. Milli Savunma Bakanlığı ve TSK karşı çıkınca taslak halinde kaldı...


Bedelli askerliğin çıkarılmasına yönelik yasal düzenlemenin, IMF ile stand-by anlaşması yapılması için hazırlanan ‘tedbir paketi’ çalışmaları sırasında da gündeme geldiği belirlendi. Ancak, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’nın karşı çıkması üzerine, sadece taslak olarak kaldığı belirlendi. IMF, stand-by anlaşması için Türkiye’den 2009, 2010 ve 2011 yılları için ek tedbir paketi hazırlaması istedi. Bu tedbirlerin büyüklüğünün de yaklaşık 50 milyar lira olması öngörüldü. Ekonomi yönetimi IMF’nin talep ettiği ek tedbirleri almak için birçok alternatif düzenleme hazırladı.


2.5 MİLYAR LİRALIK GELİR HESABI


Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı 37 maddelik tedbir paketi tamamlandığında IMF’nin Türkiye’ye davet edilmesi bekleniyor. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı düzenlemeler arasında, bedelli askerlik projesi de yer alıyordu. Ekonomi yönetiminin hesaplamasına göre, bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe konulması halinde, bütçeye bu yıl 850 milyon lira, 2010’da ise 1.7 milyar liralık gelir sağlanacaktı. Ekonomi yönetimi tarafından, IMF için hazırlanan tedbir paketleri çerçevesinde değerlendirilen bedelli askerlik, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’nın karşı çıkması nedeniyle uygulanması imkansız düzenlemeler içine alındı. Ekonomi yönetiminin Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’nın nabzını yokladığı, tarafların bedelli askerliğe kesin bir şekilde karşı çıkması üzerine, konunun kamuoyuna duyurulmadığı kaydedildi.


IMF İÇİN İSTANBUL'A 15 BİN KİŞİ GELECEK


IMF ile Dünya Bankası 2009 yıllık toplantısı 6-7 Ekim’de, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak. 28 Eylül’deki hazırlık toplantılarıyla başlayacak olan yıllık toplantıya dünya genelinde yaklaşık 15 bin kişinin katılacağı, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin, resmi yetkililerin yanı sıra toplantılar sırasında sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle de toplantılar yapacağı belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler