YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli için tarih verildi
Birçok kişinin merakla beklediği bedelli askerlik uygulaması için 27 Kasım YAŞ toplantısı tarihi verildi.
Bedelli için tarih verildi
21 Kasım 2014 / 05:45 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 08:33

1 milyon kişiyi ilgilendiren bedelli askerlikte kritik gün… Genelkurmay, 27 Kasım’daki YAŞ'ta görüşünü açıklayacak. Son kararı Başbakan Davutoğlu verecek.

Ankara'da hareketli hafta… Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) kış dönemi toplantısı 27 Kasım'da yapılacak.

Geçen ağustosta Hükümet’i kuran Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez YAŞ’a başkanlık edecek. Alınan kararlar da ilk kez onay için ‘Başkomutan’ sıfatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Toplantıda görüşülmesi beklenen kritik konulardan bazılarının şunlar olduğu öğrenildi:

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında personel durumu gözden geçirilecek. Genelkurmay Başkanlığı, 1 milyon kişiyi ilgilendiren bedelli askerlikle ilgili görüşünü açıklayacak. Uygulamayla ilgili son kararı ise Başbakan Davutoğlu verecek.

- Suriye ve Irak’taki muhtemel süreçlerin değerlendirilmesi; ‘güvenli bölge’ ve ‘uçuşa yasak bölge’ oluşturulması durumunda izlenecek strateji, eğit-donat çalışmaları ve üslerin kullanımı gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

Paralel Yapı ile mücadele

- Odaklanacak  konulardan biri de Paralel Yapı… Milli Güvenlik Kurulu’nda, derin örgütle yürütülen mücadelenin Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne alınması yönünde tavsiye kararı çıkmıştı. Bu kapsamda ‘ihraç’ kararlarının alınıp alınmayacağı YAŞ’ta belli olacak.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler