YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli askerlikte son nokta konuldu
Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdiği brifingin perde arkasından elde edilen bilgiye göre, bedelli askerlik gündemde değil.
Bedelli askerlikte son nokta konuldu
06 Kasım 2014 / 06:35 Güncelleme: 06 Kasım 2014 / 09:02

Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdiği brifing sonrası bedelli askerlik düşüncesinin rafa kalktığı ifade edildi.

Başbakan Davutoğlu’na önceki gün Genelkurmay Karargâhı’nda sunulan brifingin ayrıntılarına ulaşıldı.

Brifingde gündeme gelen konular şöyle sıralandı:

Bedelli askerlik

Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkânları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargâhın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

Sınırlara radar

Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

Yasal güvence

Genelkurmay, terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 yıl önce hükümete bildirmişti. Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi.

 

HABERTÜRK

OY YOKKKKKKK
 // KAMİL
madem çıkmayacak 1 milyon insana niye umut verildi . en yetkili ağızlardan cb bb msb
y azık 2015 seçimlerinde en az eksi 15 te siniz bilginize .....
06 Kasım 2014 Perşembe 11:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler