YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli askerlikte flaş gelişme
Bedelli askerlikte flaş gelişme
10 Haziran 2014 15:45
Bedelli askerlikle yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 60.5'i bedelli askerlik uygulamasının çııkmasını istiyor.

Evlilik, iş, eğitim, sağlık gibi çeşitli nedenlerden dolayı askerlik görevini yerine getiremeyen büyük bir kesim bedelli beklentisi içerisinde. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı bedelli askerlikle ilgili açıklamalar da onbinlerce gence umut oldu. Kurtulmuş'un "Zorunlu askerlik kısmı kısa bir hale getirilebilir. Bir seferlik, son defaya mahsus birikenlerin bedelli askerlik yapması düşünülebilir" sözleri üzerine, gençler 40'a yakın grup kurarak bedelli askerlik getirilmesi ve kamuoyu oluşturmak için harekete geçti.

Araştırmada 'evet' sonucu

ORC Araştırma Şirketi de, bedelli askerlik konusunda bir çalışma yaptı. 30 büyükşehirde 6 bin 150 kişiyle yapılan ankete göre, toplumun yüzde 60.5'i bedelli askerlik uygulamasının çıkmasını talep ediyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise, Mart ayında "Bu bedelliyi her gün dile getirmek, askere gitmek isteyen insanlarımızı caydırır. Şu anda böyle bir çalışmamız yok ancak halkta da böyle bir talep var" demişti.

'Kaçak hayat yaşıyorlar'

Son olarak Takvim Gazetesi yazarı Mehmet Akarca, geçtiğimiz pazar günü bedelli askerlik üzerine bir yazı kaleme aldı. 700 bine yakın kişinin kaçak yaşadığını dile getiren Akarca, bir an önce bedelli askerliğin çıkmasını yetkililerden talep etti. Akarca'nın, asker kaçaklarının yaşamını dile getirdiği yazı, sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı. Bedelli askerlik ile ilgili kurulan gruplardan da Mehmet Akarca'ya teşekkür mesajları yağdı.

A HABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler