YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli askerlik geliyor mu?
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda bedelli askerliğin gündeme gelmediğini söyledi.
Bedelli askerlik geliyor mu?
05 Kasım 2013 / 07:10 Güncelleme: 05 Kasım 2013 / 12:04

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, bugün bir gazetede yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kız öğrenciler erkek öğrencilerle aynı evde kalıyor. Muhafazakar yapımıza bu ters” yönündeki haberin tamamen asparagas haber olduğunu belirterek, “Özel evlerde kalan talebelerin şu veya bu şekilde denetlenecekleri veya baskınlar yapılacağı şeklindeki yazılar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Düpedüz asparagas bir haberdir. Bizim böyle bir yetkimiz yok” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın sona ermesinin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda görüşülen konuları değerlendirdi. Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ve ekibinin yeni kimlik kartları üzerinde bir sunum yaptığını ifade eden Arınç, daha önce Başbakanlık Genelgesiyle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı pilot çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Bu kimlik kartı projenin özellikle 10 yıllık kullanım ömrüne sahip polikarbon materyalden oluşan temaslı ve temassız çip içeren uluslararası standartlara uygun en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barından bir kimlik kartının üretilip vatandaşlara dağıtılması hedeflendiğini ifade eden Arınç, “Bu konuya ilgili tüm çalışmaların bittiği ve bir örnek pilot kimlik kartı üzerindeki bilgiler ilgili arkadaşlar tarafından sayın Bakanımızın başkanlığında sunulmuş oldu. Bu kimlik kartıyla vatandaşlarımız başka hiçbir belge ve kart taşımak durumunda kalmayacaklardır. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetleri önlenecektir. Koruyucu unsurlar var.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden, ev, iş yeri gibi kimlik kartıyla erişilebilecektir. Kimlik kartı seyahat belgesi olarak da kullanılabilecektir. Kimlik kartı elektronik imza olarak da kullanıla bilecektir. Kimlik kartı kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi önemli ölçüde azaltacaktır. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şeklide yapılacaktır. Yetersiz kişi doğrulmasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecektir. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle e-devlet hizmetlerinin nitelikleri de sayıları da artacaktır. Buna ilişkin tüm çalışmalar yapıldı. Taslakta beğenildi ve artık temin edilme ve vatandaşlarımıza ulaştırılma konusunda son noktaya gelindi” dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler ve ekibinin yaptığı sunumdan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Bakanlar Kurulu’na bir sunum yaptığını dile getiren Arınç, iç ve dış gelişmeleri detaylı bir şekilde ele alındığını kaydetti.

“Başbakan'ın görüşmeleri”

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

“Bunların dışarıya yansımış olması gerçekçi değil”

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Arınç, bir gazetecinin “AK Parti Kızılcahamam kampında Sayın Başbakan'ın ‘kızlarla-erkeklerin aynı yurtta kalmalarının muhafazakar yapımıza ters’ olduğu şeklinde bir açıklama yaptığı haberlerde yer aldı. Böyle bir açıklama var mı? Yurtlara denetleme geliyor mu?” diye sorması üzerine, “Bu konu bir şekilde basında da yer almış.

Şuna dikkat etmemiz lazım. Bizim Kızılcahamam’da yaptığımız toplantılar Sayın Başbakanımızın konuşmaları dışında bir parti içi toplantı olduğu için kapalı yapılmaktadır. Yani görevli olmayan arkadaşların girmediği bir toplantıdır. Her defasında yaptığımız toplantının formatı şudur. Bütün bakanlar sahnede kendine ayrılan masada yer almakta. Milletvekilleri de kendi yerlerinde oturmaktadırlar.

4.5 saat süren bir sorgulama yöntemiyle milletvekillerin düşünceleri ve buna karşılık sayın bakanlara bir soru yöneltilmişse onların da karşılıkları alınmaktadır. Başbakanımızda ifade etti. 29 milletvekili arkadaşımız o gün rahat bir şekilde söz aldı ve 4.5 saat içerisinde Kalkınma bakanımızdan, başbakan yardımcılarına, Sağlık Bakanı’ndan İçişleri Bakanı’na kadar Türkiye ile ilgili her konu dile getirildi ve cevaplandırıldı. Bunların dışarıya bir şekilde yansımış olması bir defa gerçekçi değil” ifadelerini kullandı.

“Bunlara bilgi demek doğru değil bunlar duyum”

“Orada bir ses kayıt cihazı olmadığına göre belki sadece dışarıda bir şekilde ucundan kenarından hiçte gerçekçi olmayan bir izlenimle bazı bilgiler edinilmiş olabilir” diyen Arınç, bunlara bilgi bile demenin doğru olmayacağını sadece duyum olacağını söyledi. Bunların gerçek konuşulan sözle kesinlikle bir ilgilisi olmadığını dile getiren Arınç, “Şunu rahatlıkla söyleye bilirim.

Gençlik ve Spor Bakanımıza yönetilen bir soru oldu. Özellikle üniversitelerde öğrencilerin çok yoğun olduğu illerde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yaptırdığı ve denetiminde bulundurduğu yurtların yeterli olmadığı, öğrencilerin dışarıda kaldığı, bazılarının özel ev kiraladığı, bazılarının da başka özel kişilere ait adı yurt olan yerlerde barındırdıkları ifade edildi. Bildiğiniz gibi Kredi ve Yurtlar Kurumu son 11 yıllık hükümetimiz döneminde fevkalade güzel binalarda, bazıları tek kişilik, bazıları 2 kişilik, 4 kişilik içinde her türlü ihtiyacı karşılaya bilecek donanımların bulunduğu, sıcak yemeğin çıktığı, kahvaltının verildiği, her an sıcak su imkanın bulunduğu mükemmel yurtlar yaptık. Bunların sayısı da içinde barındırdığı öğrencilerin sayısı da artmış oldu.

Üç milyona yakın öğrenci sayısının bulunduğu üniversitelerimizde bu yurtların kafi gelmediğini biliyoruz. Bu talep hemen hemen bütün milletvekillerimizin ortak talebi haline geldi ve sayın Başbakanımız Gençlik ve Spor Bakanımıza bu yurtların süratle sayısının arttırılması ve yurtlarda olası yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bakanlığın mutlaka görevini en işi şekilde yapması ortaya çıktı.

Yani yaşabilecek olumsuzluklar nedir, bir yurtta yapılması gerekli olmayan en azından bazı yasak eylemler olarak gösterilen belki yasadışı suç haline gelebilecek veya disiplinsiz yasıla bilecek olayların yaşanmasıdır. Bunların sokaklarda çok örneklerini görüyoruz ama bu örneklerin bir yurda taşınmasının, yurttaki öğrencileri rahatsız edebileceği konusunda esasen bakanlığın var olan denetim görevlerini daha iyi bir şekilde yapılması konuşuldu. Bunu bende biliyorum. Bunun açıklanmasında hiçbir mahsur yok” diye konuştu.

“Düpedüz asparagas”

Gazetelere yansıyan haberin gerçekçi olmadığının altını çizen Arınç, “Ancak gazetelere yansıdığı şekliyle özel evlerde kalan talebelerin şu veya bu şekilde denetlenecekleri veya baskınlar yapılacağı şeklindeki yazılar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Düpedüz asparagas bir haberdir. Bizim böyle bir yetkimiz yok. Böyle bir düşüncemiz de yok. Sayın Başbakanının buna benzer bir ifadesi de kesinlikle söz konusu değil.

Ama unutmayın Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı olan tüm yurtların özel ticari amaçlarla kişiler tarafın açılmış olan yurtlarında denetlenmesi hem Milli Eğitim Bakanlığımızın hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevleri içerisindedir. Yoksa özel kiralanmış evlerde kimler kalıyor, kimlerle birlikte kalıyor, ne yapıyorlar, ne yapmıyorlar bunlar bizim ilgi alanımız içerisinde değil. Bu tür haberleri kesinlikle reddediyorum ve maksatlı buluyorum” şeklinde konuştu.

“Türkiye'nin El-Kaide desteği kesinlikle sözkonusu değil”

Dış basında Türkiye’nin Suriye’de El-Kaide yanlısı gruplara destek verdiği yönünde haberlerin yer aldığı yönündeki bir soruya ise Arınç, “Bu tür şeyler geçmişten buyana bırakın yabancı basını Türkiye’nin anamuhalefet partisinin milletvekilleri tarafından da dillendiriliyor. İsimleri sizce malum ve üç yıldan buyana Suriye’de cereyan eden bu vahşete kayıtsız kalan Esad rejiminin ayakta durması için büyük bir gayretle büyük bir azimle siyasi faaliyetlerini yürüten bazı kişiler var. Onlarda iddia ediyorlar ki Türkiye Suriye’deki bu örgütlere destek sağlıyor.

Bunlar ne kadar yalan ve maksatlıysa yabancı bazı basın yayın organlarında yazılanlarda aynı kaynaklara dayandığı için onların hiç birisi doğru değildir. Bizim Suriye ile ilişkimiz sadece insani amaçlar orada hayatını kurtara bilmek için Türkiye’ye insanlara destek sağlaya bilmektir. Bu desteğinde 600 bin kişiye şuanda ulaştığını ve onlara yaptığımız harcamalarında 2 milyar lirayı fazlasıyla aştığını söyleye bilirim. Yoksa bizim orada Özgür Suriye Ordusu veya Suriye’deki muhalefeti sadece siyasi anlamda desteklediğimizi herkes biliyor.

Geliyorlar Türkiye’de toplantılar yapıyorlar, muhalefetin unsurları bir araya geliyor, muhalefetin yöntemlerini tartışıyorlar, kendilerine başkan seçiyorlar. Türkiye’de yapılan faaliyetler bunlardır.

Bunlar siyasi faaliyetlerdir. Silahlı faaliyetler değildir. Dolayısıyla bunların ortaya çıkarılmış olması şüphesiz orada El-Kaide benzeri örgütlerin mevcut boşluğu doldurmak için gelip belli bir amaçla çatıştıkları herkes biliyor. Ama Türkiye’nin o örgütlere karşı herhangi bir desteği kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

“Suriye sınırına doğrudan bir duvar inşaa etmek söz konusu değil”

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan’ın Suriye sınırına inşa edilen duvarı protesto etmesinin hatırlatılması üzerine ise Arınç, Türkiye’de yurttaşların güvenliğinin esas aldıklarını belirterek, “Bunun için de bazı geçici tedbirleri yapmak durumunda kalıyoruz. Orada geçici tedbir olarak yapılan şey bir duvarın örülmesi ve bu bin 300 metrelik kesimindeydi.

Bu duvarın örülmesi duvarın tamamen yükselmesi anlamında değildir. Mevcut yapının üzerine tel örgü geçirilecektir. Yani duvar diye biliyorsa yapılan şey hayır duvar değildir. Orada yapılanın üstüne bugüne kadar başka yerlerde uyguladığımız gibi tel örgüye ait bir yapı oluşacaktır. Bugün mevcut yapının üstüne tel örgütü getirilmek suretiyle güvenliğin sağlanması yoluna gidilecektir.

Doğrudan buraya boydan boya bir duvar inşa etmek veya duvar yapmak söz konusu değildir. Bunu belki bir açıklama olarak kabul edilebilirsiniz. Bunun üzerinden siyaset üretenler var. Hatta bir belediye başkanı açlık grevine başlamış durumda. Hayır iddia edildiği gibi değil tel örgü ile korunabilecek bir can güvenliği orada tesis edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

“Yakın zamanda bedelli askerlik kesinlikle düşünülmemektedir”

Arınç, AK Parti 21. İstişare ve Değerlendirme toplantısının ardından Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun sosyal paylaşım sitesinden “Bedelli Askerlik” ile ilgili olarak yaptığı açıklamaların sorulması üzerine ise, “Bu konu kesinlikle doğru değil. Bu konu kesinlikle Kızılcahamam’da konuşulmadı. Toplantıyı baştan sona takip eden bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Bedelli askerlik konusu gündeme bile gelmedi. Gelmesi de mümkün değil. Biliyorsunuz biz son bedelli askerlik konusunu geçtiğimiz yıl çıkardık. Ondan önceki bedelli askerlik ise yıllar öncesi. Her sene bedelli askerlik çıkacak diye bir şey yok. Genelkurmay Başkanlığı’nın askerlik ihtiyacı dikkate alınır. Belli bir birikim varsa belli bir yaştan sonrası bedele bağlanır. Dövizli askerlik başka bir şey bedelli askerlik başka bir şeydir. Bedelli askerlikteki yeterli süre olmayınca veya müracaat edenler farklı yorumlardan kaynaklanan bir takım hak kayıplarına uğrayınca iki maddelik yeni bir kanun çıkardık. Onunla da müracaatlarını yapamamış olanlara kolaylık geçirmiştik. Bu geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemedir ve yakın bir zamanda kesinlikle bedelli askerlik düşünülmemektedir. Arkadaşımız belki de özlemini dile getirmiş olmalı” diye konuştu.


 

İHA

bedelli askerlik 27 yaş
 // yurtiçi işadamları
Sayın Değerli Vekilimiz;bedelli askerlik yaş sınırı konusundaki sorunun artarak devam ettiği aşikardır.Sayın yurtiçi işverenleriniz kardeşleriniz olarak genel 27 yaş ve üzeri onbinlerce yurtiçi işverenin en büyük sorunu evli düzenini kurmuş olarak ülkemizde hizmet vermektedir.Keşke 20 yaşlarında yapsaydık askerliğimizi diyoruz ama hayata erken atılmanın bizi bu duruma kadar getirdiğini belirtmek isterim.Üniversiteyi dahi ciddi sorumluluklar altında yarıda bırakmak zorunda kaldık....
05 Kasım 2013 Salı 11:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler