YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli askerlik bunlara bağlı
Başbakan Davutoğlu'nun ilk kez başkanlık ettiği YAŞ toplantısında bedelli askerlik konusu da görüşüldü. Genelkurmay ve hükümet, sınır boyundaki gelişmeler, terörle mücadele ve toplum psikolojisi açısından bedelli askerlik konusunda hassas davranıyor.
Bedelli askerlik bunlara bağlı
28 Kasım 2014 / 10:00 Güncelleme: 28 Kasım 2014 / 15:52

Yeni Şafak'ın haberine göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk defa başkanlık yaptığı Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kış dönemi olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda gerçekleşti.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanları ile diğer ordu komutanları katıldı. Genelkurmay Karargahı’nda gerçekleşen kış dönemi toplantısında, TSK’nın hazırlık durumu gözden geçirildi.

Bu kapsamda özellikle Suriye ve Irak’taki muhtemel süreçlerin değerlendirilmesi, güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturulması durumunda izlenecek strateji, eğit-donat çalışmaları ve üslerin kullanımı gibi konular gündeme geldi.

Personel durumu görüşüldü

Terörle mücadele ana başlıklardan biri olurken çözüm süreci kapsamında yaşanan gelişmelerde askerin rolü, komutanların gelişmelere bakışı toplantıda değerlendirildi. TSK’nın yeniden yapılandırılması çalışmaları ve TSK-2033 Projesi ışığında alınan mesafe de ele alındı, TSK’nın personel durumunun gözden geçirildi.

Bedelli askerlik konusundaki değerlendirmeler de YAŞ’ta masaya yatırıldı. Genelkurmay’ın son açıkladığı verilere göre; TSK’da toplam 675 bin 704 personel görev yapıyor. Genelkurmay ve hükümet, özellikle sınır boyundaki gelişmeler, terörle mücadele ve toplum psikolojisi açısından bedelli askerlik konusunda hassas davranıyor.

TSK’da Paralel Yapılanma

Genelkurmay Başkanlığı’nın TSK’da paralel yapılanma iddialarıyla ilgili cumartesi günü yaptığı açıklama ışığında konu genel hatlarıyla YAŞ’ta gündeme geldi. Milli Güvenlik Kurulu’nda, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne alınması yönünde tavsiye kararı çıkan paralel yapıyla mücadele için TSK’nın yürüttüğü çalışmalar da gündeme geldi.

'Harbe hazırlık' vurgusu

Yaklaşık 7 saat süren toplantının ardından resmi açıklama Genelkurmay’dan geldi.
Toplantıda TSK'nın program ve hedefleri, harbe hazırlık durumu, teröristle mücadele de kolluk kuvvetlerinin desteklenmesi durum değerlendirmesi, Özel Kuvvetler Komutanlığının yeteneklerinin geliştirilmesi, personel, eğitim ve lojistik konuları görüşüldü.

Başkomutan sıfatıyla ilk YAŞ onayı

YAŞ üyeleri 7 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, verdiği yemeğe katıldı. Erdoğan, YAŞ üyelerine verdiği ilk yemek öncesinde Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı kabul etti. Kabulde Davutoğlu’nun ilk kez başkanlık ettiği YAŞ’ta alınan kararlar, yine ilk kez “Başkomutan” sıfatıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. Erdoğan'ın kararları onayladığı bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler