YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli askerliğe karar verme yetkisi kimde?
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gündeme gelen “bedelli askerlik” ile ilgili beklenti sürerken, Genelkurmay Başkanlığı’nın uygulamaya sıcak bakmadığı belirtiliyor.
Bedelli askerliğe karar verme yetkisi kimde?
18 Eylül 2014 / 11:47 Güncelleme: 18 Eylül 2014 / 11:50

Bedelli askerlik konusu, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından gündeme getirilmişti. 

Bakan Yılmaz, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olmasının ardından karar vereceğini söylemişti.

Açıklama yapmıştı

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu da bedelli askerlik ile ilgili çalışmanın devam ettiği yönünde mesajlar verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 30 Ağustos resepsiyonunda “Bize yansıyan herhangi bir çalışma yok ve gündemimizde değil” açıklamasnı yapmıştı.

İlerleyen dönemde Genelkurmay Başkanlığı’nın herhangi bir açıklaması olmadı. Buna karşın Genelkurmay Başkanlığı’nın askerlik süresinin yaklaşık 1 yıl önce kısaltılmış olması ve Türkiye’nin bölgesindeki güvenlik risklerinin artarak devam etmesi nedeniyle yeni bir bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

Yasal engel yok

Bedelli askerlik uygulamasına karar verme yetkisi hükümette bulunuyor. Mevzuata göre; askerlik sürelerinin kısaltılabilmesi ve yurt dışında çalışan yükümlülerden kaçının dövizle askerlikten faydalanacağının tespiti için Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na “ihtiyaç” bildirmesi gerekiyor.

Ancak hükümetin bedelli askerlik kararı almasının önünde böyle bir düzenleme de yok. Bedelli askerlik uygulamaları Askerlik Kanunu’na “geçici madde” ilave edilerek gerçekleştiriliyor.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler