YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedelli anketinde çarpıcı sonuç
Bedelli askerlik kararından sonra yapılan ankette gençlerin yüzde 64'ünün bedelliyi destekledikleri ortaya çıktı.
Bedelli anketinde çarpıcı sonuç
10 Aralık 2014 / 19:50 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 21:59

Bedelli askerlikle ilgili yapılan ankette gençlerin yüzde 64’ü ‘evet’ diyerek bedelliyi destekledi. Bedelli askerliği destekleyenlerin yüzde 90’ı da yine anket sonuçlarına göre, profesyonel orduya geçilmesini istedi. Bedelliye 'hayır' diyenlerin gerekçesi ise PKK.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan bedelli askerliğe gençler de destek verdi. Argetus Araştırma Şirketinin yaptığı ankete göre gençlerin yüzde 64’ü bedelliye evet derken, yüzde 36’sı hayır dedi. Bedelli askerliğe 'evet' diyenlerin yüzde 90'ı da profesyonel orduya geçilmesini isterken, 'hayırcı'ların gerekçesi ise PKK sorunundan dolayı olduğunu söyledi.

18 bin TL makul

Telefonla görüşülerek yapılan ankete bin kişi katıldı ve katılımcılara 5 soru yöneltildi. Ankette halka sorulan diğer bir soru ise uzman orduya geçişle ilgili. ‘Bedelli askerlik çıksın’ diyenlerin yüzde 90’ı askerlik modelinde profesyonel-uzman orduya geçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu oran, ankete katılanların yüzde 57-58’i anlamına geliyor.  Ankete katılan bin kişiden bedelli çıksın diyen 640 kişinin 397’si telifteki 28 yaş sınırını yüksek buluyor. Ancak ankete katılanlar 18 bin TL bedelli ücretini makul görüyor.

Hayırcıların gerekçesi PKK sorunu

Ankette bedelliye ‘hayır’ diyenlerin gerekçeleri de soruldu. Bedelliye hayır diyenlerin en büyük gerekçesi PKK olduğunu söyleyerek 'Çözüm süreci tamamlanmadan bedelli askerlik olmaz' dedi. Diğer karşı çıkanların gerekçeleri ise komşu ülkelerdeki çatışma ve gerilimler ile bedellinin fakir-zengin adaletsizliğine yol açacak olması.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler