YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedeli yeniden belirlendi!
Madımak Oteli'nin Yargıtay'ın bozduğu kamulaştırma bedeli yeniden belirlendi. Buna göre otelin istimlak bedeli 7 milyon 691 bin 283 lira...
Bedeli yeniden belirlendi!
15 Mart 2012 / 17:06 Güncelleme: 15 Mart 2012 / 17:07

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin eski Madımak Oteli binasının istimlak bedeliyle ilgili verdiği kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine bedelin yeniden tespit edilmesi için aynı mahkemede açılan davada ara karar verildi. Ara karara göre, otelin kamulaştırma bedeli 7 milyon 691 bin 283 lira olarak belirlendi.

Kamulaştırıldıktan sonra Sivas Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasının istimlak bedelinin Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden tespiti için Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın duruşması yapıldı.

Mahkeme, keşfin ardından hazırlanan bilirkişi raporu ve bilirkişi ek raporuna göre ara karar verdi. Ara karara göre, otelin kamulaştırma bedeli 7 milyon 691 bin 283 lira olarak belirlendi.

Duruşmayı 10 Nisan'a erteleyen mahkeme, binanın ilk kamulaştırma bedeli olan 5 milyon 601 bin 225 lira ile ara karardaki istimlak bedeli olan 7 milyon 691 bin 283 lira arasındaki fark olan 2 milyon 90 bin 58 liranın 10 Nisan'daki duruşma öncesinde İl Özel İdaresi'nce bloke edilmesini kararlaştırdı.

Madımak Oteli'nin kamulaştırma süreci

Madımak Oteli'nin kamulaştırma süreci, ''Alevi Çalıştayı'' kapsamında dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla 24 Şubat 2010'da Sivas'ta yapılan değerlendirme toplantısıyla başlamıştı.

Otelin kamu tarafından istimlak edilmesi kararının alındığı bu toplantının ardından Devlet Bakanlığı, otelin istimlak yoluyla kamulaştırılması için ayrılan ödeneği Sivas Özel İdaresi Genel Sekreterliği hesabına göndermişti.

Binanın kamulaştırma bedeli konusunda taraftarlar arasında anlaşma sağlanamayınca uzlaştırma kurulu oluşturulmuştu. Bu kurulun yaptığı çalışmalardan da sonuç alınamayınca konu mahkemeye intikal etmişti.

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 23 Kasım 2010'da eski Madımak Oteli'nin ''kütüphane, sosyal hizmet, eğitim, kültür ve sanat amaçlı kullanılmak üzere'' 5 milyon 601 bin 225 lira 10 kuruş bedelle kamulaştırılmasına karar vermişti.

Kamulaştırma kararının ardından otelin tapusu İl Özel İdaresi'ne geçmiş, otel sahipleri binayı boşaltarak anahtarını İl Özel İdaresi'ne teslim etmişti. Düzenleme sonucunda otel binası, içinde çocuk kütüphanesi ve bilim merkezinin de bulunduğu bilim ve kültür merkezine dönüştürülmüştü.

Yargıtay, bedelle ilgili ilk kararı bozmuştu

Mahkemenin istimlak bedeliyle ilgili verdiği kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine bedelin tespiti için yeniden görülmeye başlayan dava kapsamında 18 Kasım 2011'de bilirkişi heyetince binada keşif yapılmıştı.

Binada ve otelin bulunduğu Eski Belediye Sokak'ta cihazlarla ölçüm yapan bilirkişi heyeti, rayiç bedeli tespit etmek için kentteki bazı otelleri de incelemişti. Bilirkişi raporu ve bilirkişi ek raporları önceki duruşmalarda mahkemeye sunulmuştu. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler