YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedava portakal suyu!
Bedava portakal suyu!
22 Mart 2010 17:31
Ayasofya'yı ziyaret edene portakal suyu bedava.

Kozan Belediyesi, Ayasofya'nın sebil geleneğine sahip çıkarak, İstanbul'a 7 ton portakal getirtti. Tonlarca portakal suyu, 3 gün boyunca Ayasofya Müzesi'nin ziyaretçilerine dağıtılacak.

22 ve 24 Mart tarihleri arasında devam edecek olan portakal suyu sebili açılış törenine Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Ayasofya Müzesi Başkanı Doç. Dr. A. Haluk Dursun ve Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan katıldı. Açıklama yapan Özgan, sebil geleneğine katkıda bulunacaklarına dair söz verdiklerini ifade ederek, "Bugün de bunun için buradayız. Yaklaşık 7 ton sıkma portakal getirdik. 3 gün boyunca burada ziyaretçilere dağıtılacak. Her yıl bu şekilde sebil geleneğine katkı sağlamak istiyoruz. Sebil geleneği aslında Osmanlı'dan beri kültürümüzde olan bir gelenek fakat son zamanlarda ihmal edilmiş. Kozan'ın bal şerbeti var. İleride bal şerbetiyle de sebil geleneğine katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Ayasofya Müzesi Başkanı Doç. Dr. A. Haluk Dursun da, yaptıkları çağrıya Kozan Belediyesi'nin kulak verdiğini ve Kozan'ın sebil geleneğine sahip çıktığını belirterek, Başkan Özgan'a teşekkür etti.

Törenin sonunda Başkan Özgan, davetlilere portakal suyu ikram etti. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler