YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'ye rağmen Diyarbakır
BDP'nin referandumu boykot çağrısına rağmen, Diyarbakırlılar, referanduma evet diyecek.
BDP'ye rağmen Diyarbakır
10 Temmuz 2010 / 17:28 Güncelleme: 10 Temmuz 2010 / 17:36

Diyarbakırlılar, karanlık dönem olarak bilinen ve binlerce faili meçhul cinayetlerin yaşandığı 90’lı yıllardaki benzer olayları yaşamamak için referanduma destek verecek. Anayasa Mahkemesi’nin referandum kararını olumlu bulan halk, bazı siyasi partilerin boykot çağrısının anlamsız olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır’da esnaflık yapan Behçet Balık, referandumun Türkiye için çok önemli olduğuna inandığını belirterek, "Bilindiği 1982 Anayasası bir darbe anayasasıdır. Bu anayasanın değişmesi  gerekiyor. Ülkemizin daha demokratik anayasa kavuşması için referandum gibi önemli fırsat var. Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

Referandum sürecinde tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve vatandaşların üzerine düşeni yapacağına inandığını belirten Balık, "Toplum dinamikleri üzerlerine düşeni yerine getirirlerse gerçekten daha demokratik ve yaşanabilen bir Türkiye ulaşabileceğime inanıyorum." dedi.

Balık, "Bu konuda herkesi üzerine düşeni yapmalı. 12 Eylül’de insanların sandığa giderek özgür iradelerini kullanmalarının bu ülkeyi daha yaşanabilecek bir hale getirmek için ellerinden geleni yapmalarını arzu ediyoruz.  Siyasi partilerin günlük çekişmelerden  siyasi kavgalardan ötürü ülkenin geleceği için hareket etmelerini diliyoruz. Herkesin düşüncesi farklı olabilir ama ortak bir düşüncede ve ülkenin daha demokratik yaşanabilir hale getirmek için çalışmaları gerekir, ve referanduma evet demeleri lazım." şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da daha önce siyasi parti teşkilatlarında görev yapan Fesih Bozan ise, anayasa değişikliğinin Türkiye’nin önünü açacağını, bölgeye de huzur getireceğini söyledi.

Değişikliğin yetersiz olmasına rağmen çok olumlu bir adım olduğunu belirten Bozan, şunları söyledi:"Biz eskiden beri anayasanın sivilleştirilmesi noktasında tamamıyla değişmesi gerektiğini umuyorduk. Bu bir ihtiyaç. Ülkemizin bütün insanlarını, bütün renklerin yaşayan herkesin içinde kendini görebilmesi için  bir anayasa olması gerekiyordu." CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler