YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'ye KCK tehdidi
Terör örgütü PKK, KCK operasyonlarına gerekli tepkiyi vermemekle suçladıkları BDP'li vekilleri tehdit etti.
BDP'ye KCK tehdidi
09 Kasım 2011 / 09:19 Güncelleme: 09 Kasım 2011 / 09:27

Terör örgütü PKK, örgüt mensuplarının cenazelerine katılmadıkları ve KCK’ya dönük operasyonlarda Diyarbakır’da olmadıkları için BDP’li vekilleri “örtülü” biçimde tehdit ederek eleştirdi. Kandil’deki örgüt yöneticilerinin dinlemeye takılan telefon görüşmelerinde, parti çalışmaları ve halkla ilişkilerde dağınıklık olduğu, merkez ve yerel arasında iletişim problemi yaşandığı ifade edildi.

ÇARPICI RAPOR

Emniyet Genel Müdürlüğü, PKK’nın terör eylemleri dışında KCK üzerinden bölgede kurmaya çalıştığı yapı konusunda kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora, örgüt yöneticilerinin teknik takibe takılan çarpıcı konuşmaları girdi.Örgüt yöneticilerinin KCK operasyonları esnasında BDP’li vekilleri Diyarbakır’da bulunmamak, baskınlara tepki göstermemek ve parti çalışmalarında dağınık olmaktan dolayı eleştiriyor.

Kandil’den verilen talimatta milletvekillerinin Sivil ToplumKuruluşları’na (STK) yapacakları ziyaretlerde, “STK’ların PKK’nın ateşkes ilan etmesi/silah bırakması” yönünde çağrı yapmalarının yanlış olduğunu vurgulamaları isteniyor. Kitlesel eylemlerde sözde kentmeclisi ve milletvekilleri ile il başkanlarının birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden örgüt, “Aksi takdirde kitle olumsuz etkilenir” diyor.

BİRLİKTE HAREKET EDİN

Rapora göre, “tek dağılmayan güç” olduğu için sözde KCK/Diyarbakır Kent Meclisi Yürütmesini öven örgüt yöneticisi, “Ancak siyasal alan ile sosyal alan çalışmaları dibe vurdu. Bu nedenle örgütlenme sağlanamadı” eleştirisinde bulunuyor. BDP’lilerden, köy çalışmaları, halk toplantıları, ev ziyaretleriyle eylem ve etkinliklere geniş katılım sağlanmasını isteyen örgüt, kitlesel eylemlerin Diyarbakır’dan başlatılarak diğer bölge illerini kapsayacak şekilde genişletilmesi talimatını veriyor.

TALİMAT ÜSTÜNE TALİMAT

İstihbarat raporuna göre, örgüt Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde sosyal katılımlı bir kadın yürüyüşü yapılmasını isteyerek şu talimatları verdi:

-Kent Konseyi, STK’lar ve Demokratik Toplum Kongresi bu planlamaları destekleyeceğini açıklasın.

-Hakkâri/Yüksekova’da başlatılan telefon ve elektrik faturalarının Kürtçe olarak dağıtılması kampanyası/eylemi diğer illerde de yapılsın. Kürtçe fatura talebiyle Diyarbakır TEDAŞ’a toplanan imzalar verilsin. İlçeler de kendi merkezlerinde aynı eylemi yapsın.

-TEDAŞ eyleminden sonra aynı amaçla belediyeler ve Telekom’a yürüyüşler düzenlensin.

-Her kademede ana dilde hizmet alınmasına vurgu yapılsın.

-Kürtçe üzerindeki inkarcı ve asilimilasyoncu yaklaşım karşısında dillerine sahip çıkacakları ifade edilsin.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler