YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'nin önergesine ret...
BDP'nin önergesine ret...
28 Ocak 2011 16:26
Barış ve Demokrasi Partisi'nin toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımına dair araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, BDP'nin, toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Yakut, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi.

MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, AK Parti hükümetinin tarım politikasını eleştirerek, çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi.

Türk çiftçisinin, ''Et fiyatlarını aşağı çekmenin yolu, et ithal ederek AB çiftçisine destek vermek midir? Bize dünyanın en pahalı mazotunu kullandırırken vicdanınız sızlamıyor mu? Özel tüketim vergisini, KDV'yi aşağı çekmek neden aklınıza gelmiyor?'' sorularının yanıtını öğrenmek istediğini belirten Asil, ''Türk köylüsü, kendisini yok etmeye yönelik politikalar uygulayan AKP'yi sandıkta cezalandırmak için sabırsızlıkla bekliyor'' dedi.

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, ''tam gün yasası'' nedeniyle tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin huzursuz ve kaygılı olduğunu ifade etti. Öğretim üyelerinin aynı zamanda bilim ürettikleri ve öğrenci yetiştirdiklerinin unutulduğunu savunan Erçelebi, ''Hükümet bu yasayı uygulamadan kaldırmazsa, üniversite hastanelerinde önümüzdeki günlerde önemli aksamalar olacak'' dedi.

Erçelebi ayrıca, ''sağlıkta dönüşüm'' adı altında sağlık hizmetlerinin özelleştirilmek ve ''paran kadar sağlık anlayışının'' temelinin atılmak istendiğini ileri sürdü.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki Garp Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğünde işçi alımına ilişkin sıkıntılar yaşandığını söyledi. Işık, Tavşanlı'da söz konusu işçi alımına ilişkin, AK Parti'li bir milletvekili ile AK Parti İlçe Başkanı, Müessese Müdürü, ilçe kaymakamı ve bazı belde belediye başkanlarının da katıldığı bir toplantı yapıldığını ve ''Burada işe girmenin yolu iktidar partisinden geçer'' mesajı verildiğini ileri sürdü.

Yerinden söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu ise söz konusu toplantıya kendisinin de katıldığını, toplantının gizli yapılmadığını, basına ve kamuoyuna açık olduğunu söyledi. Toplantının yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu anlatan Ordu, ''Siyasi bir amaç yoktur. Bilgilendirme kamuoyunun, basının önünde yapılmıştır'' dedi.

BDP'NİN GRUP ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ

Genel Kurulda daha sonra BDP'nin, ''toplumsal olaylarda orantısız güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımına'' ilişkin araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine ilişkin önerisi görüşüldü.

BDP grubu adına söz alan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Silopi'deki bir izinsiz gösteride güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında yaralanan Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın, aylardır Meclise gelip çalışmalarını yürütemediğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin olayla ilgili hazırladıkları raporda ''en az hasarla atlatıldığı ve işlem yapılmaya gerek olmadığı'' yönünde ifadelerin bulunduğunu belirten Kaplan, ''Milletin temsilcisine yapılan saldırıyı meşrulaştıran, 'aferin çocuklar' diyen, dehşet verici bir rapor'' dedi.

Seçime yakın bir dönemde ciddi sayıda polis memuru alınacağını, polislerin askerlik hizmetinden muaf tutulacağını anlatan Kaplan, ''Bu polisler sizin polisiniz mi yoksa vatandaşın can ve mal güvenliğinden sorumlu halkın, devletin polisi mi?'' dedi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman ise güvenlik güçlerinin, hak ve özgürlüklerin Anayasa kapsamında kullanılmasını sağlamak ve eylemlerin toplumsal olaylara dönüşmesini engellemek için eğitim aldığını söyledi.

Güvenlik güçlerinin, etkinliklerin kanunsuz hale dönüşmesi, başkalarına ya da çevreye zarar verici hale gelmesi durumunda gerekli ikazları yaptığını belirten Akman, ancak ikazlara rağmen eylemin sürdürülmesinde ısrar edilmesi ve saldırıda bulunulması halinde kolluk güçlerinin de son çare olarak zor kullanabildiğini ifade etti.

Akman, fevri hareketlerin önüne geçilmesi ve orantısız güç kullanımının engellenmesi için güvenlik güçlerine sürekli eğitim verildiğini, orantısız güç kullandığı tespit edilen personel hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapıldığını kaydetti.

''UMARIM POLİS ORANTISIZ GÜÇ KULLANMAZ''

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de polisin, yetkili ve sorumluların emirleri ile en küçük öğrenci olayında bile orantısız güç kullanabildiğini söyledi. Sevahir Bayındır'a da yönelik bir şiddetin söz konusu olduğunu belirten Özyürek, ancak ortada hala ciddi bir soruşturma bulunmadığını ifade etti.

Genel Kurulda görüşmeleri devam eden ''torba tasarıda'' işçilerin aleyhine pek çok düzenleme bulunduğunu savunan Özyürek, işçilerin bu tasarıyı protesto ettiklerini söyledi. Pazartesi günü sendikaların önemli bir yürüyüş yapacağını belirten Özyürek, ''Umarım polis orantısız güç kullanmaz. Demokrasiden ve hukuktan bahsediyorsak, herkes yürüyüş, toplantı ve protesto hakkını kullanmalı ve polis de onların güvenliğini sağlamalı'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler