YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'lilerden yol haritası tepkisi
BDP'lilerden yol haritası tepkisi
30 Mart 2013 17:18
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, çözüm süreci ile igili yeni yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ''Çözüm projesi ve yol haritası üzerinde bir tartışma yürütülüyor. Bu tartışmada tek başına bir aktörün belirleyeceği bir süreçten bahsetmek mümkün değil'' dedi.  

Baluken, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile Batı Sineması'nda düzenlenen bir programa gelişinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın silahlarını bırakan PKK'lıların ülke dışına çıkabileceği ve bunun için yasal bir düzenlemeye gerek olmadığına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Çözüm süreci ve buna ilişkin yol haritası üzerinde bir tartışma yürütüldüğünü belirten Baluken, şöyle konuştu:

''Bu tartışmada tek başına bir aktörün belirleyeceği bir süreçten bahsetmek mümkün değil. Başbakan tabii bu çözüm sürecinde ortaya çıkacak yol haritasında önemli, etkin aktördür ancak bütün tarafların yapmasıyla ilgili hususları belirleme noktasında yetkili değildir. Biz bugüne kadar hükümetle yaptığımız görüşmelerde bunu mümkün olduğunca dile getirdik. Öcalan'ın mektuplarında da bu sürecin aşamaları net olarak ifade ediliyor. Bugüne kadar ne Hükümet ile yaptığımız görüşmelerde ne de Öcalan'ın bize yansıyan mektuplarında böylesi bir şeyden bahsedilmiyor. Sayın Başbakan neye dayanarak böyle bir şeyi söyledi, böyle ifadede bulundu. Bunu izah etmemiz mümkün değil.''

Ertuğrul Kürkçü de Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının, hükümetin süreci yönetmek bakımından yeterince planlı olmadığını gösterdiğini öne sürdü.

''Başbakanın bu talebini, henüz yeni başlamış olan bir spor karşılamasının 10. dakikasında kuralların değişmesini istemek veya yeni kural ihdas etmeye benzetmek mümkün'' diyen Kürkçü, ''Bu açıdan bir pürüz doğduğunu kabul etmemiz gerekir ancak müzakere içinde bu pürüzlerin giderilebileceğini umuyorum'' diye konuştu.

Çözüm sürecini, adilce kucaklayıcı biçimde tasarlamak ve yasayla güçlendirmek gerektiğini ifade eden Kürkçü, ''Öyle olmasa bile bir güvence sistemi yaratmak şart'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler