YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'liler sonunda bunu da istedi
Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'nin iki gün süren Ara Genel Kurul toplantısı sona erdi. Toplantının sonuç bildirgesinde Abdullah Öcalan'ın özgürce siyaset yapabilmesi istendi
BDP'liler sonunda bunu da istedi
30 Ocak 2012 / 11:37 Güncelleme: 30 Ocak 2012 / 11:37

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Kürt halkının siyasetçileriyle, kurumlarıyla hiçbir değerine karşı sırtını dönmeyeceğini belirterek; "Şeyh Said, Seyit Rıza, Melle Mustafa, Kadı Muhammed neyse, 'sayın' Öcalan da halkımız için odur" dedi.

DTK'nın iki gün süren ara genel kurul toplantısı sona erdi. Toplantının sonuç bildirgesinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan için özgürlük istendi. İki gün devam eden DTK'nın ara genel kurul toplantısının ardından DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk alınan kararları açıkladı. Tuğluk tarafından okunan bildirgede son 10 yılda yaşanan uygulamalarla 80 yıllık Kemalist cumhuriyet uygulamaları arasında değişen bir şey olmadığı iddia edildi.

BİLDİRGEDE ÖCALAN'A ÖZGÜRCE SİYASET YAPILMASI İSTENDİ

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın siyaset yapmasına olanak sağlanması gerektiğini belirten Aysel Tuğluk, "Bir kez daha hükümetin ve demokratik kamuoyunun bilmesini isteriz ki, Kürt halkı siyasetçileriyle, kurumlarıyla hiçbir değerine karşı ve halkın temel değerlerine karşı asla sırtını dönmeyecektir. Şeyh Said, Seyit Rıza, Melle Mustafa, Kadı Mıhammed neyse, 'sayın' Öcalan da halkımız için odur. Müzekerelerin başarıyla sürdürülebilmesi ve sonuç alınabilmesi için Öcalan'ın müzakereye katkı sunabileceği olanaklara sahip olmalı ve özgürce siyaset yapabilmesinin koşulları oluşturulmalıdır. Bu aynı zamanda bir anayasa sorunudur. Çözümü de anayasal olmalıdır. 21'inci Yüzyıl'da 12 Eylül rejiminin dayattığı anayasayla yürünemeyeceği açıktır. Bununla birlikte anayasa yapım süreci ve nihayetinde yeni anayasa Kürt sonunun çözümüne katkı sunmalıdır. Sorunun çözümü bir başka anayasa yapım çalışmasına ertelenmemelidir. Bu itibarla da Kürt halkının yeni bir başlangıç ve birlikte yaşamak için ve akan kanın durması için yeni bir toplumsal sözleşme olacak anayasa yapım sürecinde yer almak istiyoruz. Her şeyden önce yeni anayasa Kürtlerin kendi coğrafyasında dilini, kimliğini, kültürünü özgürce yaşayıp geliştirebileceği, gelecek nesillere aktarabileceği anayasal güvenceye bağlanmalıdır. Bu itibarla siyasi statü olarak demokratik özerklik çözüm modeli kongremiz zaten ortaya koymuştu. Herkes çok iyi bilmeli ki, Kürtler dilsiz, kimliksiz ve statüsüz bir birlikte yaşamayı reddetmektedir. Bu dayatma köleliğin sürdürülmesi dayatması anlamına gelmektedir. Birlikte yaşam önerimiz ve arzumuz 'demokratik Türkiye, özerk Kürdistan' şeklinde formüle edilmiştir" dedi. DTK ara genel kurul kongresi sonuç bildirgesi açıklamasına DTK Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, BDP Milletvekili Altan Tan, Nursel Aydoğan, Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda DTK üyesi katıldı. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler