YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'liler Öcalan'ın talimatına uydu
BDP'liler Öcalan'ın talimatına uydu
18 Kasım 2012 15:12
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''BDP ve DTK'nın ortaklaşa yaptığı açlık grevini bugün itibariyle sonlandırma kararı aldık'' dedi.

Kışanak, Belediye Konukevi'nde açlık grevine giren BDP ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, açlık grevlerinin 68'incı gününde verilen kararın herkesin rahat bir nefes almasına vesile olduğunu söyledi.

Kendilerinin de açlık grevlerinin 60'ıncı gününde olası ölümlerin önüne geçmek ve eylemcilerin taleplerini sahiplendiklerini göstermek amacıyla açlık grevine başladıklarını ifade eden Kışanak, ''BDP ve DTK'nın ortaklaşa yaptığı açlık grevini bugün itibariyle sonlandırma kararı aldık. Yaşanan süreç gözönüne alındığında açlık grevi amacına ulaşmıştır. Bu 68'incı gün Türkiye'nin siyasal tarihinde önemli bir tarihsel süreç olarak yerini aldı'' diye konuştu.

Kışanak, bu sürecin olumsuz bir gelişme yaşanmadan sonuçlanması için katkı veren herkese teşekkür ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''İmralı'dan çok önemli bir açıklama geldi. İnsan yaşamına ne kadar büyük bir önem verdiğini ortaya koydu. Bu takdir edilecek çabaların herhangi bir insanın yaşamına zarar gelmeden sonuçlanması için kendisi de büyük bir çağrı yaparak, bu eylemin sonuçlanmasında en önemli rolü ve katkıyı sundu. Biz bu rolün çok önemli olduğunu, tüm Türkiye'ye nefes aldıran bir çağrı olduğunu ifade etmek istiyoruz.''


-''Biz inatla ve ısrarla birlikte yaşamı savunuyoruz''


Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise açlık grevlerinin bugün sonlandırıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Türkiye, tarihi bir kararla yüz yüzedir. Ya bu sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözecek ya da gerçekten ciddi bir kırılmayı yaşayacağız. Duygusal kopuşu defalarca dile getirdik, duygusal kopuş giderek siyasal kopuşa dönüşecek. Bunun hiç kimseye yararı yoktur. Biz inatla ve ısrarla birlikte yaşamı savunuyoruz. Sorunlarımızı konuşarak çözmekten yana irademizi ortaya koyuyoruz. Artık hiç kimse Türk ve Kürt gençlerinin kanı üzerinden siyaset yapmamalıdır, ölüm üzerinden siyaset yapılmamalıdır.''

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, bu süreçte kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler