YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li yönetici Kandil'de..
KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınan Öcalan’ın önde gelen avukatlarından Batumlu'nun PKK mensuplarıyla fotoğrafı ortaya çıktı...
BDP'li yönetici Kandil'de..
03 Aralık 2011 / 13:10 Güncelleme: 03 Aralık 2011 / 13:09

KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlığını da yapan zanlılara ait fotoğraflar, avukatlar üzerindeki şüpheleri derinleştirdi.

22 Kasım’da İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarda 46 kişi gözaltına alınmış, 34 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan kişiler çoğunluğu Abdullah Öcalan’ın avukatlarıydı. Yapılan aramalarda ele geçirilen Avukat İrfan Dündar’ın Kandil’de çektiği öne sürülen fotoğraflar basında yer almıştı. Dündar’ın avukatları bu fotoğrafların “Hakkari’de piknik yaparken çekildiği”ni iddia etmiş, piknikte iki adet kalaşnikofun bulunmasını ise açıklayamamıştı.

Öcalan’ın önde gelen avukatlarından Ayşe Batumlu’ya ait fotoğraflar bu iddiaları çürütür nitelikte. 22 Kasım’da Bursa’da gözaltına alınan Batumlu’nun, terör örgütü mensuplarıyla, örgüt kıyafetleri ile çekilmiş birden fazla fotoğrafı ortaya çıktı.


 

Demokrasi Ve Özgürlük Hareketi kurucuları arasında yer aldığı ileri sürülen Batumlu, 1999 ve 2003’te izinsiz gösterilere katıldığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. PKK/KCK’nın Avrupa Sorumlusu ve KCK Davasının 1 numaralı sanığı Sabri Ok ile irtibatlı olduğu ileri sürülen Batumlu, BDP’de yöneticilik de yaptı.


 

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaklaşık 1.5 yıl boyunca sürdürdüğü soruşturmada avukatların Öcalan’ın yaklaşık 130 talimatını Kandil’e götürdüğü tespiti yapıldı. Bu talimatlar sonucunda ise 132 güvenlik görevlisi ve vatandaşın şehit olduğu belirlendi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler