YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekile MHP'den tepki!
BDP'li vekile MHP'den tepki!
30 Aralık 2011 16:01
BDP milletvekili Altan Tan'ın, bırakın vatandaş molotof atsın, deşarj olsun sözlerine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'dan tepki geldi...

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Diyarbakır'daki bir gösteride, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, güvenlik güçlerine yönelik sarfettiği, 'Bırakın vatandaş biraz molotof atsın, deşarj olsun'' sözlerine ilişkin, ''Bir milletvekiline, demokrasiye yakışmayan bir tavırdır'' dedi.

''Şiddetin eteğinde, terör örgütünün eteğinde, onun himayesinde siyaset yapanların gideceği yol budur'' diyen Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütünün siyasal araç olarak kullanıldığını öne sürdü. Vural, şöyle devam etti:

''O bölgedeki insanların üzerinde bir baskı aracı olarak kullanıyorlar. Bu, demokratik meşruiyeti olmayan bir zihniyettir. Üstelik insanları tahrik ediyorlar, teşvik ediyorlar. Böyle tuzağa düşürüyorlar. Bu doğrudan doğruya terörü, şiddeti mazur, meşru gösteren, araç olarak kullanan bir zihniyetin yansımasıdır. Bunun demokrasiyle bağdaşır yönü yoktur ve maalesef PKK terör örgütünü araç olarak kullananlar, onun oluşturduğu baskı, tehdit ve şantajla yönlendirilmiş seçmen kitlelerinin oylarını alanlarda terörün daha fazla araç olarak kullanılması eğiliminin olduğunu görüyoruz. Adeta terör, şiddet onların velinimeti gibi. Bir milletvekiline, demokrasiye yakışmayan bir tavırdır. Bunlar böyle tahrik ediyorlar ama bedelini insanlar ödüyor. Pis bir oyundur.''


-Cumhurbaşkanı Gül'ün vetosu-


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 6262 sayılı yasanın, emekli milletvekili ve dışarıdan bakanlık yapanların maaşıyla ilgili 16. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye iade etmesine ilişkin, ''Parlamentoda bu konuda yeniden bir değerlendirme yapmak lazım ama bizim bizim önceliğimiz emeklililerin intibakı sorunu olduğunu ifade etmek istiyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün vetosuna ilişkin gerekçeyi okumadığını belirten Vural, ''Bizim bu konuda talebimiz, hükümetin milletvekillerinin intibaklarıyla ilgili bu adım yanında, doğrudan doğruya tüm emeklilerimizin intibak meselesini çözecek bir düzenlemeyi ivedilikle parlamentoya getirmesini istiyoruz. Vetoyla ilgili şu anda bir değerlendirme yapmam mümkün değil ama böyle bir şeyin aynen gitmesi söz konusu olamaz'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler