YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Tuncel'den Akil İnsanlar yorumu
BDP'li Tuncel'den Akil İnsanlar yorumu
04 Nisan 2013 12:54
BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Akil İnsanlar listesinde yer alan isimlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Akil İnsanlar Heyeti ile ilgili ''İsim tartışmasının bir faydası yok diye düşünüyoruz. Sonuçta biz bu sürecin sağlıklı ilerlemesi gerektiğini, gerçekten barışa, çözüme çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla Halfeti'nin Ömerli köyüne gelen Milletvekili Tuncel, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Tuncel, doğru yaklaşımla sorunların çözülebileceğine inandığını belirtti.

İmralı'yı ziyaret eden 4. heyetin, Öcalan'ın ilçede toplanan kişilere bir mesajı olduğunu kendisine aktardığını anlatan Sabahat Tuncel, şöyle konuştu:

''Metinde, bunun kişisel bir doğum günü olmadığı, kendisinin şahsında aslında halkın doğum günü olduğunun değerlendirilmesi gerektiği, bundan sonra halka büyük bir görev ve sorumluluk düştüğü ve barışa olan inancının güçlü olduğunu ifade etmiş. Bu önemli bir konu diye düşünüyoruz. Biz de barışa olan inancımızı her gün biraz daha güçlendirmek istiyoruz, bunun için somut adımlarda bekliyoruz.''

Çözüm sürecinde akil insanlar

Milletvekili Tuncel, akil insanlar listesine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, girişimi olumlu olarak değerlendirdiğini ancak seçilen kadın sayısının az olduğunu savundu.

Heyettekilerin çözüm sürecine katacakları ve ''yetkilerinin ne olacağı''nın önemini anlatan Tuncel, sözlerini şöyle tamamladı:

''İsim tartışmasının bir faydası yok diye düşünüyoruz. Sonuçta biz bu sürecin sağlıklı ilerlemesi gerektiğini, gerçekten barışa, çözüme çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda en azından BDP olarak kendi görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmeyi hedeflemeye çalışıyoruz. Bu sürece bir bütün olarak bakmak gerekir. Parça parça bakmak çok doğru değil. En nihayetinde bir yola girildi. Hükümetin bu yolun sağlıklı ilerlemesi, yürümesi konusunda daha etkili adımlar atması gerekiyor. Yine diğer muhalefetin bu sürece katılmasını önemsiyoruz biz de. Özellikle CHP'nin mevcut bu suskunluğundan vazgeçip ya da çözümsüzlükten yana (tavrından öyle yansıyor) tavrından vazgeçip, demokratik sürece katılması gerekiyor.''

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler