YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Kürkçü'den şok sözler!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Uludere olayından sonra Türklerle Kürtlerin artık aynı çatı altında yaşayamayacağını savundu.
BDP'li Kürkçü'den şok sözler!
27 Aralık 2012 / 09:24 Güncelleme: 27 Aralık 2012 / 09:32

Geçtiğimiz yıl Uludere’de hayatını kaybeden 34 kişi Garaj İstanbul’da düzenlenen etkinlikle anıldı. Uludere’deki olayda yakınlarını kaybeden Ferhat Encü tarafından düzenlenen anma programına BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak ve milletvekilleri Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak etkinlikte yaptığı konuşmada, “Roboski’nin hesabı verilmediği sürece bu devlet bizim gibi mazlum katliamlara maruz kalan yurttaşların bireylerin devleti olmayacaktır. Bu mesafeyi bu dakikadan sonra isterlerse kaldırsınlar isterlerse her geçen gün bombalayarak bu mesafeyi açsınlar. Bu bombardımanın altında eninde sonunda bu zihniyet kalacak. Uludere’de hayatını kaybeden canlarımız bizlerle sonsuza kadar yaşayacaklar. Bu topraklarda katliamlara maruz kalmış bütün insanlarımızın sonsuza kadar yaşayacağına inanıyorum. Hepsini saygıyla anıyorum’’ dedi.

Anma programında söz alan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, ‘‘Hayatını kaybedenlerin 34’üde PKK’lı olmuş olsaydı bile, hiçbir uluslararası yasa Irak toprağında onları bu kadar orantısız bir güçle imha kastı ile bombalamayı meşru göstermezdi. Bu bir uluslar arası savaş suçu olurdu. O nedenle hiç birini kurtarmaz. Her bir yalan her bir kurgu ötekini zayıflatarak hükümeti ve genelkurmayı birbirleriyle kaderleri bağlanmış suç ortağı içersinde yokuştan aşağıya doğru yuvarlanmaya mahkum ediyorlar’’ diye konuştu.

Roboski katliamından sonra Türklerle Kürtlerin artık bir arada yaşayamayacağını iddia eden Kürkçü, “Türkiye Cumhuriyeti devleti altında bir ortak yaşam hayalinin havaya uçtuğunu düşünüyorum. Bu açıkça söylenmese de bu teorizasyona buna özgülenmiş politik bir faaliyet yönelişinin Kürt halkını kararlı bir biçimde merkezi olarak evirip çevirmese de gönülde kalpte içerde fikir budur” dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler