YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Baydemir'e soğuk duş
Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Diyarbakır'da Baydemir'i ziyaret etti.Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, büyükelçinin söylediği bir söz karşısında şoke oldu!
BDP'li Baydemir'e soğuk duş
01 Haziran 2010 / 15:51 Güncelleme: 01 Haziran 2010 / 16:00

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e adeta soğuk duş yaşattı. Büyükelçi Baydemir'in ziyareti sırasında PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini söyledi.  

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie Diyarbakır'a geldi. İlk olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret eden büyükelçi Emie'yi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kapıda karşıladı. İlk olarak bir açıklama yapan Ankara büyükelçisi Bernerd Emie, "Fransa şiddetin her türlüsüne karşıdır. Saldırının her türlüsüne karşıdır. Fransa PKK'yı bir terör örgütü olark görmektedir. BM'nin terör örgütü listesinde olan PKK'yı bir terör örgütü olarak görmektedir. Bu bölgenin halkına ve taleplerine çözümler getirilmesini düşünüyorum. Demokratik açılımı olumlu buluyoruz. Bunun devam etmesini istiyoruz. Olumlu yönde atılmış bir adım olarak görüyoruz. Dialoga inanıyoruz."dedi.  

DİYARBAKIR'IN BARIŞIN KALESİDİR 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, "Sizleri Diyarbakır'da ağırlamak bir şereftir. Diyarbakır'ın barışın kentidir. Diyarbakır barışın kalesidir. Geçmişimiz çok kültürlü bir mozaikten geliyor. Diyarbakır bugünkü nesli ile çok dilliğe ve inançlığa inanmaktadır. 21. yüzyılda silahın hiç bir soruna çözüm getirmeyeceğine inanıyoruz. Eğerki dialog ve uzlaşma olursa şiddetin devre dışı kalacağına inanıyoruz. Bizimde bütün talebimiz bu yöndedir. Malesef dünyanın pek çok yerinde görüyoruz şiddet ve terör olayları oluyor. Bu ihlalleri bazen örgütler bazende devletler yapar. Bir kaç gün önce bir sivil gemiye bir hükütemin yapmış olduğu saldırı gibi. Diyarbakır AB'nin bana göre en talihli kentlerinden birisidir."dedi. 

SARKOZY İSRAİL HAKKINDA BİR SORUŞTURMA AÇILMASINI TALEP ETTİ 

Bir gazetecinin İsrail komandolarının Gazzeye yardım taşıyan gemiye yapılan müdahale ile ilgili sorulan soruya ise Büyükelçi şu şekilde cevap verdi. "Fransa olarak olayı kınadığımızı ifade ettik, Şoke oyduk. Culmhurbaşkanızı sayın Sarkozy bir soruşturma açılmasını talep etti. Olayın bütün gerçekliği ile ortaya çıkması için. Fransa BM'nin dahili üyesedir. Şu sıralarda BM bir toplantı halinde. Fransa'nın tepkisi ile söyleyeceklerim bunlar. Gazze'de seferber olmuş ülkelerin arasında Fransa geliyor."dedi.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler