YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den yeni boykot kararı
BDP'den yeni boykot kararı
15 Eylül 2010 09:11
BDP’li Demirtaş, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin kararı desteklediklerini belirtti. Demirtaş 20- 25 Eylül tarihlerinde çocukların okula gönderilemeyecekerini söyledi...

BDP özerklik talebini başka şekilde dillendirdi. Yeni Anayasada bölge yönetiminin eklenmesini isteyen Demirtaş, ana dilde eğitim hakkı için Güneydoğu'da velilerin çocuklarını 5 günlüğüne okula göndermeyeceğini açıkladı.

BÖLGE YÖNETİMİ EKLENSİN

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Şu anda örneğin idari modelimiz il, ilçe, belediye ve köy şeklinde diye ayrılmış. Bunlara bir de bölge eklensin diyoruz. Dolayısıyla bir bölge yönetimi anayasada tariflenirse, bu bölge yönetiminin yetkileri ve işte seçim usulleri vesaire bunlar yasa ile belirlenir” dedi.

20-25 ARASI OKULLARA BOYKOT
BDP’li Demirtaş, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin Kürt Eğitim ve Dil Hareketi adı altındaki grubun aldığı kararı desteklediklerini ve velilerin çocuklarını 20- 25 eylül tarihlerine okula göndermeyeceklerini ileri sürdü.

'SEMBOL DE KULLANILSIN'
Demirtaş, şöyle devam etti: “Anayasa milleti, etnik kimliği ve dili tek olarak tanımlıyor. Bu tekçi özelliğin ortadan kaldırılması lazım. Türkiye’de temel problem budur. Tek bir inancı tanımlıyor, tek bir mezhebi tanımlıyor. Oysa Türkiye’nin çok kültürlü ve çok inançlı bir ülke. Aynı zamanda değişik mezhepler var. Bütün bunların yeni anayasada önünün açılması lazım. Her bölge, ortak bayrağın yanında kullanmak istediği sembol varsa, o sembolü de kullansın." (İnternethaber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler