YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den 'Alevi' ziyareti
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Alevi-Bektaşi örgütleri temsilcileriyle kahvaltıda biraraya geldi...
BDP'den 'Alevi' ziyareti
08 Ocak 2011 / 12:15 Güncelleme: 08 Ocak 2011 / 12:16

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Türkiye'de herkesin yan yana ama kendi kimliği, inancı, kültürüyle barışık ve özgür bir ortamda yaşaması gerektiğini söyledi.

Kışanak ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Alevi-Bektaşi örgütleri temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Gültan Kışanak, yaptığı konuşmada, Veli Baba Cemevi'ne yapılan saldırının herkesi çok üzdüğünü belirterek, cemevine yönelik provokatif saldırıdan sonra gösterilen sağduyu yaklaşım dolayısıyla teşekkür etti.

Anadolu'nun, kimlikler konusunda özgürlükçü bir yaklaşımdan çok, yasaklayan, çatıştıran kötü bir geçmişe sahip olduğunu, Cumhuriyet döneminde bile yaşananların, inanç özgürlüğü konusundaki derin sıkıntıları gösterdiğini savunan Kışanak, şunları söyledi:

''Biz cemevine yapılan saldırının aslında Kahramanmaraş katliamından, Sivas katliamından çok farklı bir tertip olmadığını düşünüyoruz. Bu tür provokasyon yaklaşımı içinde olanlar, bundan medet umanlar her dönemin özgün koşullarına uygun kendilerine zemin bulmaya çalışıyorlar. Bu son yaşadığımız üzücü olayın da gerçekten sonuçları itibarıyla sizlerin ve bizlerin çabalarıyla çok daha büyük acılar yaşanmadan önlenmiş olması önemli. Ama o kadar da basit bir olay olmadığının farkındayız. Belki de daha büyük şeyler, daha büyük acılar yaşanmasını amaçladılar.''

Türkiye'de hep beraber kardeşçe ve barış içinde yaşanabileceğini vurgulayan Gültan Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Herkesin, yan yana, ama kendi kimliğiyle, kendi inancıyla, kendi kültürüyle barışık ve özgür bir ortamda yaşaması gerekiyor. Bunu sağlamamız gerekiyor. Çünkü Anadolu gerçekten bir halklar bahçesi, bir kültür bahçesi, bir inançlar renkliliğine sahip. Bu kadar büyük bir zenginlik içerisinde biz ne yazık ki fakirliği yaşıyoruz. Oysa bunların her biri bu topraklara, bizlere çok önemli şeyler kattı. Bunların her birini, birbirini kucaklayacak, birbirinin özgürlüklerine saygı gösterecek şekilde yan yana yaşamasını temin edersek ben inanıyorum ki Türkiye, Anadolu bu coğrafya dünyanın en güzel coğrafyası olacak.''

Tokat Zile Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Bektaş ise hümanist insanlar olan Alevilerden, şiddete dayalı, provokasyona gelecek hareketlerin beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

Alevilerin, provokasyonlara alışkın olduğunu aktaran Bektaş, Veli Baba Cemevi'ne yapılan saldırıya ilişkin, ''Biz bu olayı hiçbir siyasi görüşe, siyasi harekete mal etmiyoruz. Nereden geldiğini, kimin yaptığını da biliyoruz. Bunlar provokatif hareketlerdir. Bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bizim hiçbir halkla sorunumuz olamaz. Aleviler, yıllardan beri ezilmiş, horlanmış, kıyıma uğramış, ama 'incinsen de incitme' felsefesiyle hareket etmiştir'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler