YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP ve PKK'dan izin mi alacağız?
BDP ve PKK'dan izin mi alacağız?
10 Temmuz 2013 18:20
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili konuştu.

İçten, zehir baronları için “BDP ile aynı çizgide olan ya da PKK’ya sempati duyan kişiler” ifadelerini kullandı.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 1990’lı yıllarda karakolların, askerin ve derin güçlerin uyuşturucu baronlarının faaliyetlerine göz yumduğunu söyledi. Bölgede bir yılı aşkın süredir uyuşturucu ile mücadele çalışmaları yürüten İçten, son dönemde uyuşturucu ile etkin mücadele edilmesinin zehir baronlarını rahatsız ettiğini vurguladı.

Emniyet birimleriyle paylaştığı yaklaşık 200 bilgiyle önemli operasyonların yapılmasını sağlayan İçten, Kürtler açısından yaklaşık 30 yıllık terör tahribatını ise şöyle özetledi: “Ahlaki yozlaşma, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması ve dinsizleştirme.”

Çocuklar kullanılıyor

“Diyarbakır’da 12-13 yaşındaki çocuklar esrar içebiliyor” diyen İçten, terörün sebep olduğu sosyolojik sorunlar hakkında şöyle konuştu: “Anne baba, büyüklere hürmeti yok ettiler. Yüz kızartıcı suçlar, fuhuş memlekette mümkün olan şeyler değilken, bunları Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerine soktular.

30-40 yıl önce Kürtler’in içerisinde ateist, Marksist olan insan bulamazdınız. Şimdi az da olsa bir kesim var.” Özellikle bölgedeki belediyelerin kültürel programlar adı altında değerlerde yozlaşma meydana getirdiğini anlatan İçten, hedefin İslam dinine darbe vurmak olduğunu kaydetti.

Baronlar BDP ile aynı çizgide

Kimsenin PKK’yı uyuşturucuya buluşmamış bir örgüt gibi lanse etmemesi gerektiğini aktaran İçten, operasyonların devam edeceğinin altını çizdi. İçten, Lice’de yaşanan olaylar için ‘Karakolların varlığından rahatsız olan baronların işi’ değerlendirmesini yaptı. İçten, bu kişilerin BDP ile aynı çizgide siyasi düşünceye sahip olan ya da PKK’ya sempati duyan kişiler olabileceğini söyledi.

Çekilme neden yüzde 20’de kaldı

Öcalan’ın Nevruz mesajında silahların yurtdışına çıkarılmasını istediğini hatırlatan İçten, silahların ancak yüzde 20’sinin çıkarıldığına dikkat çekti. İçten, “Muhatap Öcalan’dır” dendi. BDP görüştü, kendi istekleriyle ‘çekileceğiz’ dediler. Şimdi niye ağırdan gidiyor işler? Akıllara ‘PKK’nın içinden birileri Öcalan’ı boşa mı çıkarmak istiyor’ sorusu geliyor.

BDP ya da PKK’dan izin mi alacağız?

Uyuşturucunun terörle birlikte bölgenin baş belası haline geldiğini ifade eden İçten, güvenlik güçlerinin önceliğinin terör olması nedeniyle uyuşturucunun uzun yıllar geri planda kaldığını bildirdi. Çözüm süreci ile birlikte güvenlik güçlerinin uyuşturucu konusunda daha etkin mücadele ettiğini aktaran İçten, “Birileri çözüm sürecinde neden uyuşturucu ile mücadele edildiğini soruyor.

Biz uyuşturucu ile mücadele etmek için PKK’dan ya da BDP’den izin mi alacağız. Bir vatandaş jandarmaya bunları ihbar ettiği zaman jandarma bunlara kulağını mı tıkayacak” diye konuştu.

Suçlular rahatsız olur

Bir yıldır bir tane karakol yapımını programa almadıklarını, yapılanların daha önce ihalesi gerçekleştirilenler olduğunu anlatan İçten, şunları söyledi: “Karakolda kalanlar bizim askerlerimiz. Sağlam karakol binalarından hangi vatandaş neden rahatsız olur.

Eğer gerçekten çözüm süreci sonuç verecek ve kardeşlikle problemleri ortadan kaldıracaksak karakolların varlığı neden birilerini rahatsız ediyor. Eğer bir insan suç işlemeyecekse, uyuşturucu satmayacaksa neden rahatsız olsun.”

 

BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler