YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP teröre başka adres aramasın
Başbakan Erdoğan, BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a tepki gösterdi ve “Daha önce de böyle dediler ama terör örgütü çıktı, şimdi de aynı yöntem söz konusu” diyerek iddiayı yalanladı
BDP teröre başka adres aramasın
17 Eylül 2010 / 08:36 Güncelleme: 17 Eylül 2010 / 08:41

Başbakan Erdoğan, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın Hakkari’de meydana gelen mayınlı saldırı ile ilgili olarak yaptığı açıklamaları eleştirerek, “Kendilerine göre yeni yapı ortaya çıkarma gayretlerine ne bu parlamento ne bu millet müsaade eder. Oraya sırtını dayayarak bölgede otorite tesis etme gayreti içinde olanlar er ya da geç yalnız kalacaklardır” dedi. Erdoğan, Dolmabahçe’de İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ‘’Hakkari’deki mayın patlamasına ilişkin BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusu üzerine Başbakan, Demirtaş’ın açıklamasının talihsiz bir açıklama olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: ‘’Fakat randevu saatinden önce ne yazık ki (Hakkari’deki mayın patlaması) bu olay gerçekleşti. Daha önce (Ahmet) Türk’ün döneminde yine randevu talepleri olmuştu. O zaman da 13 vatandaşımızı şehit etmişlerdi. Bunun olduğu dönemde o 13 vatandaşımızla ilgili de orada adres gösteriyor beyefendiler. O dedikleri adreste onların söyledikleri gibi bir şey çıkmadı. Kim çıktı? Bölücü terör örgütü çıktı ardında. Burada da yöntem, oyun aynı. Bunları biliyoruz, alıştık ve şu anda Hakkari’de yapılanlar farklı şeyler değil, aynı şeyleri yapıyorlar.”

ANAYASAL SUÇ İŞLİYORLAR 

Erdoğan, BDP’nin okul boykotunu ise “Şimdi okula başlayacak çocukları bile okula göndermemenin kararını aldılar. Neymiş 5 gün okulları boykot edeceklermiş. Bu anayasal anlamda suç. Hani barış istiyordunuz siz. Hani barışın güverciniydiniz. Bu nasıl barışın güvencini olmak. Güneydoğu Anadolu’daki vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu oyuna gelmeyeceğini biliyorum. Hakkari’de Yibo’lar yapıldı. Okul bombalanır mı. İşte bu zihniyet bombalar. Pansiyonlar bombalanıyor. Burada çocuklarımız kalacak. Üç okulu, 2 pansiyonu kundaklama yoluna gidiyorsunuz. Nasıl demokrasi mücadelesi bu, nasıl barış isteme arzusu bu. Oraya sırtını dayayarak bölgede otorite tesis etme gayreti içinde olanlar er ya da geç yalnız kalacaklar. Bunu bilmeleri lazım” diye değerlendirdi.

Bana yüzde 42 analizini getirin

Başbakan Erdoğan, referandumda hayır oyu veren yüzde 42’lik kesimin mesajlarına sağır kesilemeyeceklerini belirterek, “Neden hayır dediklerini araştırıyoruz. Çünkü aynı mesajı tekrar almak istemiyoruz” dedi. Referandumun ardından MYK toplantısı yaptığı hatırlatan Erdoğan “Yüzde 58’in analizini istemiyorum, yüzde 42’nin analizini istiyorum’ dedim. Yüzde 42 acaba niye ‘hayır’ dedi? Biz milletin mesajına sağır kesilemeyiz. Çünkü aynı mesajı almak istemiyorum. Hayır’ın da ‘evet’e dönmesi lazım” diye konuştu. İstanbul Ticaret Odası Eylül ayı Meclis toplantısında işadamlarına seslenen Erdoğan 2011 seçimlerinden ardından tüm partilere yeni anayasa için uzlaşma komisyonu teklifini yeniden götürüceklerini söyledi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler