YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP suç duyurusunda bulundu
BDP mükerrer oy kullandığı iddia edilen polisler hakkında suç duyurusnda bulundu...
BDP suç duyurusunda bulundu
14 Eylül 2010 / 14:14 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 14:17

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumda mükerrer oy kullanan polis memurları hakkında savcılığa suç duyurunda bulundu.

BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, polislerin seçim hakimi tarafından tespit edildiğini ileri sürdü.

İdris Ağbaba Adliye çıkışında basın mensuplarına konu ile ilgili açıklama yaptı.
BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba sandık başlarında güvenlik önlemlerini alan polislerin güvenliği suiistimal ettiklerini söyledi.

BDP İl Başkanı İdris Ağbaba; "Güvenlik görevlilerinin görevleri sandık başlarında güvenliği almaktır. Ama güvenliği almaktan çok güvenlik suiistimali vardı. Biz bunu hakim beyin kendi bizzat teşrifleriyle tespit ettiler. Bir söz vardır 'balık kokarsa tuzlarsın yan tuz kokarsa ne yaparsın.' Biz şuanda öyle bir durumdayız. Polis memurlarımız, resmi kıyafetli polis memurlarımız mükerrer sahte oy kullanırken hakim bey tarafından tespit edildi. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Yani bizim birçok müşahidimiz Kağızman ilçemizde gözünü veya kaşını oynattığı bahanesiyle gözaltına alındı. Saatlerce işlerini yapmaları engellendi. Buna rağmen sahte oy kullanan polis memurları dayatma ile sahte oy kullanan polis memurları hakkında emniyet inşallah duyarlı davranıp gerekli yasal süreci onlar hakkında da başlatmatır" dedi.

SAVCILIĞA VE YÜKSEK SEÇİM KURULU'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, referandumda mükerrer oy kullanan polis hakkında gerekli yerlere suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Ağbaba; "Sahte oy kullanan polisler hakkında Savcılığa da, Yüksek Seçim Kurulu'na da başvurduk. Dilekçelerimizi verdik umarım gereken hassasiyette gösterilir. 6 tane polis memurunu biz tespit ettik. Yani arkadaşların isimleri tutanak altına alındı. Bizde de mevcuttur isimleri çünkü tutanağın altına muşaitlerimiz de imzalarını attı. Tespit edildi. Ama bazı sandıklarda da aynı durumların yaşandığını biliyoruz. Tespit edemediğimiz Ebe okulunda Mihralibey ilköğretim okulunda benzer olayların yaşandığını biliyoruz" diye konuştu.

İL SEÇMENİ OLMAYAN BİRÇOK İNSAN OY KULLANDI

BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, seçmen kütükleri incelendiğinde il seçmeni olmayan birçok insanın oy kullandığının ortaya çıkacağını iddia etti.

İdris Ağbaba, "Seçmen kütükleri incelenirse il seçmeni olmayan birçok insanın oy kullandığı tespit edilecek. Hakim bey geldi kendisi bizzat tespit etti. O oyları iptal ettirdi. O sandıktan alınan 4 tane oy iptal edildi. Hakim bey çok duyarlı davrandı. Bunun içinde kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, Kars Adliye Sarayı önünde yaptığı basın açıklamasının ardından parti binasına döndü.

Gözler şimdi Savcılık ve Yüksek Seçim Kurulu'na çevrildi. (İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler