YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP ‘sivil itaatsizlik’ eylemlerine başladı
BDP, ‘Kürt sorununun çözümünde adım atılıncaya’ kadar oturma eylemleri başlattıklarını ilan etti...
BDP ‘sivil itaatsizlik’ eylemlerine başladı
24 Mart 2011 / 08:13 Güncelleme: 24 Mart 2011 / 08:13

BDP, ‘Kürt sorununun çözümünde adım atılıncaya’ kadar oturma eylemleri başlattıklarını ilan etti. Ahmet Türk, “Panzerler bizi ezse de karşılık vermeyeceğiz” dedi. Ancak Batman ve Yüksekova’da olaylar çıktı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Kürt sorunun çözümü konusunda 8 yıllık iktidarı döneminde hükümetin önemli fırsatları kaçırdığını söyledi.

Artık Türkiye’de Kürt sorununun doğrudan çözüm aşamasına girmesini istediklerini belirten Demirtaş, şöyle dedi:

“Hükümetin bu sorunu çözeceği yok. Bu devasa sorun karşısında hiçbir çözüm açıklamayan, taleplerime karşı kulağını tıkayan bu hükümetin, tavrını artık kabul etmiyoruz. Biz aynı zamanda olası çatışmaların ve ölümlerin önüne geçmek istiyoruz. Sivil siyasetle, demokratik halk gücüyle sivil itaatsizlik eylemleriyle sürece müdahale edilmesini istiyoruz. Türkiye’nin çoğunluğu bu sorunun demokrasi ve barış içinde çözülmesini istiyor. Biz demokratik direniş hakkımızı kullanacağız. Sivil itaatsizlik yöntemleriyle hiç bir çatışmaya mahal vermeden en büyük halk gücüyle meydanlarda olacağız.”

Polisle karşı karşıya gelmek istemediklerini söyleyen Demirtaş, ilk olarak yarın saat bugün Diyarbakır’da oturma eylemi yapacaklarını ifade ederek, bu tür sivil itaatsizlik eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar süreceğini açıkladı.

Ahmet Türk ise “Bizim eylemimiz tamamen demokratik bir eylemdir. Bizler bu konuda çok duyarlı davranacağız. Panzerler bizi ezseler dahi hiç bir eyleme karşılık vermeyeceğiz” dedi. Bu arada dün Batman’da, Şanlıurfa’nın Suruç ve Viranşehir ilçelerinde ‘Demokratik çözüm’ çadırları kuruldu. Betman’da BDP’nin başlattığı ’İtaatsizlik eylemi’ sırasında olaylar çıktı. Göstericiler havai fişekle polisi saldırırken, polis tazyikli su kullandı.

‘Pasif direniş’

SİVİL itaatzizlik kavramının fikir babası Amerikalı yazar Henry David Thoreau. Sivil itaatsizlik adlı makalesinde Mahatma Gandi gibi pasif direniş örneklerinden esinlenen yazara göre uygulanan yasaların özüne uyarak yasalara riayet etmeme, karşı koyma anlamına gelmektedir. Bireysel bir tutum şeklinde olabileceği gibi zamanla toplumsal karakter de gösterebilir. Türkiye’de sivil itaatsizlik eylemlerinin en önemli örneğini ise Cumartesi Anneleri’nin yıllardır sessizce sürdürdüğü oturma eylemleri oluşturuyor. (Vatan)

Demokratik Eylemmiş
 // mehmet selim polat
Bu nasıl bir demokratik eylemdirki,Komiser tokatlanıyor.Taş atılıyor.Zulüm yapılıyor ve tanklara karşılık vermiyecağız deniyor,zaten karşılık veremezki..
Bu vatan hainlerini meclise sokmamak lazım.Ahmet Türk önce soyadını değiştirsin,Müslüman Türk değildir.Hainlere bu ülkede yer yoktur.boşuna fitnelik yapmasınlar.BDP Bu halkın partisi değildir.Kürt halkı asla onların yanında değildir,ancak aldatılmışlar olabilir.
Gereken cezalarını çekeceklerdir....
24 Mart 2011 10:38
şerefsizler
 // Türk Türkoğlu
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
24 Mart 2011 08:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler