YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'BDP şehit cenazelerinde cesaret gösteremedi"
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere İsveç'e gitti.
'BDP şehit cenazelerinde cesaret gösteremedi"
15 Ocak 2013 / 22:21 Güncelleme: 15 Ocak 2013 / 22:26

Bağış, Atatürk Havalimanı'ndan beraberindeki heyetle, THY'nin tarifeli seferiyle Stockholm'e hareket etti.

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren İsveç'in AB bakanı, dışişleri bakanı ve kalkınma bakanıyla görüşeceğini, farklı platformlarda konuşmalar yapacağını söyledi.  

İsveç'te yaşayan Türk vatandaşlarıyla da bir araya geleceğini kaydeden Bağış, ''Türkiye'nin AB ile ilgili sürecini değerlendireceğiz. AB ile ülkemizde devam edegelen bir müzakere süreci var. O süreçte İsveç gibi ülkelerin desteğini önemsiyoruz. İsveç'te 7 siyasi partinin 7'si birden Türkiye'nin üyelik sürecine destek veriyor. Bu yüzden önemli. Önümüzdeki dönemde neler yapılabileceğini, fasılların açılmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapılabileceğini değerlendirme imkanımız olacak'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Paris'te öldürülen 3 kadının cenazelerinin yarın İstanbul'a getirileceğini ifade ederek, bu konuda yapılan sağduyu çağrılarıyla ilgili düşüncelerini sorması üzerine Bağış, şunları söyledi:

''Kesinlikle bu sağduyu çağrılarını çok yerinde buluyorum. Ülkemizde herkesin büyük bir umutla barışın filizlenmesini beklediği bir dönemde, barışa karşı olanların ve çatışmadan rant elde edebileceklerini umanların provokasyon çabalarına kimsenin alet olmaması gerekir. Ümit ediyoruz ki, Fransa'da yaşanan bu olayın failleri bir an evvel bulunur, bu katliamı gerçekleştirenler de bir an evvel yargının önüne çıkar.''

Bağış, bir gazetecinin, BDP'den yapılan, herkesin cenazeye katılması yönündeki çağrıya ilişkin sorusuna karşılık da şu yanıtı verdi:

''Bugüne kadar Türkiye'de birçok şehit cenazemiz oldu. O şehit cenazelerinde BDP'li milletvekillerinin gelerek, terörü lanetlemesini bekledik. Maalesef ona hiçbir zaman cesaret göstermediler. Bizim inançlarımızda, bizim değerlerimizde ölülerin arkasından olumsuz konuşmak pek uygun görülmez. Onun için ben bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum.''


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler