YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP, PKK'ya sert çıktı!
BDP, PKK'ya sert çıktı!
10 Ekim 2012 23:42
BDP, PKK'nın Güneydoğu’daki okullara yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi.

BDP’Lİ vekiller Güneydoğu’da  okullara yönelik saldırılara tepki gösterdi. BDP Muş milletvekili Demir Çelik, olayları insani ve yanlış olarak nitelendirirken, BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, eylemi kim yaparsa yapsın tamamının terör eylemi olduğunu söyledi. 

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen BDP Muş milletvekili Demir Çelik, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BDPli belediyelere yönelik eleştirilerini tepki gösterdi. 

Çelik, “Sayın Başbakan’ın tarzı uslübu son dönemlerde takındığı tavır eleştiriden öte rakibini, siyasi muhalif gördüğü yapıları hakir gören, karalayan inciten yapıdır. Onun ötesinde düşmanlaştırıcı yapıdır” dedi.  Başbakan Erdoğan’ın kullandığı “Yaratılanı yaratandan ötürü  severiz” sözüne atıfta bulunan Çelik,  Erdoğan’ı n bu sözünün arkasında durmasını istedi. BDP’li belediyelerin her türlü zorluklara rağmen önemli hizmetler yaptığını söyleyen  Çelik, “Bu hizmetler devletin ayrımcı politikasına rağmen yapılmış hizmetlerdir” dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Çelik, Güneydoğu’da okullara yönelik saldırılara ilişkin şunları söyledi: “Herşeyden önce anadilde eğitimi savunmak doğru Ama anadilde eğitim yapılmıyor diye okulu hedef almak doğru değil, insani değil. Okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurallarını uygular. Onu basmak molotofla  yangın yerine çevirmek yanlış” diye konuştu.
 
Seçilme yaşının 18 ‘e düşürülmesinin daha önce kendi partilerinin teklifi olduğunu söyleyen Çelik, er ve erbaşların oy kullanmasını ise AK Parti’nin Güneydoğu’ya oy kaldırma planı olduğunu söyledi.
 
TBMM basın toplantısında düzenleyen BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan ise okullara yapılan saldırılar ile ilgili “Bu eylemlerin kiminne için yaptığın bilmiyoruz. Kim yaparsa  yapsın bu eylemlerin tamamı terör eylemleridir” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Kürt kelimesini ilk biz kullandık sözlerine anımsatan Tan, Kürt kelimesini ilk önce merhum 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın  kullandığını ifade etti.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler