YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP heyeti Çiçek ve Bozdağ ile görüştü
BDP heyeti Çiçek ve Bozdağ ile görüştü
02 Ocak 2014 17:33
BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken’in Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü.

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken’in Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile tutuklu milletvekilleri ve Sebahat Tuncel’in durumu hakkında yaptıkları görüşmeler olumlu sonuçlandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile yapılan görüşme sonrasında düzenledikleri basın toplantısında olumlu gelişmeler olduğunu açıklayan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Sadullah Ergin barış ve müzakere sürecini birlikte götürdüğümüz bir arkadaşımızdı, bundan sonra bu süreci Sayın Bekir Bozdağ ile birlikte götürme yönünde beklenti var. Bekir Bozdağ ile bu konuları görüştük. Biraz beklentilerimizi aktarmaya çalıştık. Bundan sonra olması gerekenleri paylaştık. Tutuklu milletvekillerinin durumu acilen çözülmesi gereken bir mesele, süreç açısından büyük bir aciliyet gerektiriyor. Sebahat Tuncel’in durumuna ilişkin bir değerlendirme yaptık. Verilen kararın zaman açısından kafamızda bazı soru işaretleri uyandırdığını, bu kararın siyasi bir karar olduğunu ifade ettik. Hasta tutuklularla ilgili beklentilerimizi ifade etmeye çalıştık. Sadullah Ergin ile de biz yaptığımız toplantılarda bu insanların acilen tahliye edilmesi gerektiğini ifade etmiştik, bu bir kere daha gündeme getirdik” dedi.

Abdullah Öcalan ile gazetecilerden oluşan bir heyetin görüşmesinin süreci olumlu yönde etkileyeceğini ifade eden Buldan, “Öcalan’ın koşullarına ilişkin bir değerlendirmemiz oldu. Yaklaşık 1 ay önce Öcalan’ın yanına basından ve akademisyenlerden oluşan bir heyetin gideceği yönünde bir bilgi vardı. Biz bunun mutlaka olması gerektiğini ifade ettik. Böylesi bir heyetin adaya gitmesinin olumlu olacağını ifade ettik. Adaya gidiş talebimizi ilettik, hafta sonu gitmemiz gerektiğini ilettik. Sayın Bozdağ, bu sürece çok önemsediğini, Türkiye’nin en kısa zamanda toplumsal bir huzura kavuşmasının önemli olduğunu, elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacağını, özellikle adaya gidiş gelişler konusunda yol ve yöntemin ne olduğunu bilmediğini, bunu Sadullah Ergin ile paylaşacağını, gidiş talebi ile ilgili bize yarın bir geri dönüş yapacağını söyledi” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Buldan, “Olumlu bir görüşme oldu. Bundan sonra Bekir Bozdağ ile iyi bir diyalog içinde bu süreci birlikte götürebileceğimize inanıyoruz. Görüşmelerimiz devam edecek, bundan sonraki toplantılarımızda yine bu meseleleri gündeme getireceğiz. Çok önemli ve olumlu bir toplantı oldu. Tutuklu vekillerle ilgili bugün grup başkanvekilleri ile yapacağımız bir toplantı vardı, Sayın Bozdağ’ın bu toplantıdan bilgisi var. Bekir Bey’de grup başkanvekillerinin bir araya gelip bu konuyu gündemlerine almaları gerektiğini ifade etti. Konuyla yakından ilgileneceğini, aynı zamanda grup başkanvekillerinin en kısa zamanda bir araya gelip köklü bir çözüm bulmaları gerektiği yönünde görüş belirtti” şeklinde konuştu.

“Meclis Başkanı'nın bu tavrını olumlu buluyoruz”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptıkları görüşmenin detaylarını ise BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken anlattı. Baluken, bu görüşmenin de çok olumlu geçtiğinin altını çizerek, “Tutuklu vekiller ve Sebahat Tuncel arkadaşımızın durumu ile ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile yarım saate yakın bir görüşme yaptık. Sayın Çiçek, tutuklu vekillerle ilgili mevcut durumun aşılması gerektiğini, bu konuda Meclis’te gerekli olan çalışmanın ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Siyasi partilerin bu sorumluluğu yerine getirmek için, bu çalışmalar için ortaklaşma zemini aramaları gerektiğini ifade etti. Meclis Başkanı’nın bu tavrını olumlu buluyoruz. Bugün AK Parti’nin grup başkanvekilleri kendi aralarında bir araya geldiler, AK Parti’nin konuyla ilgili yol haritasını ve stratejisini belirleme toplantısını gerçekleştiriyorlar. Onların bu toplantısından sonra hem CHP’ye, hem MHP’ye hem de partimize bir toplantı çağrısı olacak” ifadelerini kullandı.

Cemil Çiçek ile Sebahat Tuncel hakkında Yargıtay tarafından onanan hüküm ile ilgili görüşme yaptıklarını ifade eden Baluken, “Sayın Sebahat Tuncel’in Yargıtay tarafından onanmış hükmü ile ilgili Sayın Çiçek’e parti olarak görüşlerimizi ifade ettik. Bu kararın hem zamanlaması açısından hem de içeriği açısından siyasi bir karar olduğunu söyledik. Meclis Başkanı da bu konuda da Meclis’in kalıcı bir çözüm bulması gerektiğini ifade etti. Hakkında kesinleşmiş hüküm bulunan milletvekilleri ile ilgili 3 seçeneğin olduğunu, bu seçeneklerden birisinin onanmış olan kararın Genel Kurul’da okunması ile milletvekilliğinin düşmesi olduğunu, ikinci seçeneğin onanmış olan kararın dönem sonuna bırakılması ve 3. seçeneğin de yapılacak bir düzenleme ile milletvekilleri hakkındaki yargılama sürecinin dönem sonuna bırakılması gerektiğini ifade etti.

Kalıcı bir çözüm için siyasi partilerin gerçek bir çözüm ile gelmelerinin önemli olduğunu ifade etti. Bizde milletvekili hakkındaki yargılamanın dönem sonuna bırakılması gerektiğini ifade ettik. Sebahat Tuncel arkadaşımızın durumu ile ilgili önümüzdeki günlerde grup başkanvekilleri düzeyinde yapacağımız toplantıda bu durumu ele alacağız. Eğer bu konularda bir yol alırsak grup başkanvekilleri tekrar Meclis Başkanı ile beraber bir durum değerlendirmesi yapacaklar. İçişleri Bakanı ile bugün görüşmemiz olacaktı, kendisinin yoğun programı nedeniyle önümüzdeki haftaya ertelendi” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler