YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDDK'daki FETÖ operasyonlarında ikinci dalga
BDDK'daki FETÖ operasyonlarında ikinci dalga
03 Eylül 2016 19:32
BDDK'daki FETÖ yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında gerçekleştirilen ikinci operasyonda, 27 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundaki (BDDK) Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, ''Bylock'' uygulamasını kullandığı belirtilen 27 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinesinde savcı Evliya Çalışkan tarafından yürütülen BDDK'daki FETÖ/PDY soruşturmasında, bazı BDDK görevlilerinin ''Bylock'' uygulamasını kullandıklarının tespit edilmesi üzerine harekete geçildi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, 27 şüpheli hakkında ''FETÖ örgütüne üye olmak'' suçundan gözaltı kararı verdi. Talimatı alan polis ekipleri, şüphelilerden 11 kişiyi gözaltına alarak emniyete götürdü. Diğer 16 şüpheliyi ise arama çalışmaları sürüyor.

İlk operasyon

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY yönelik soruşturma kapsamında, takipsizlikle sonuçlanan 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen iş adamlarının şahsi ve şirket hesapları ile İHH ve TÜRGEV gibi vakıfların hesaplarını usulsüz incelemeye aldıkları belirlenen, o dönem BDDK'da görevli 29 murakıp için gözaltı kararı alınmıştı.

Gözaltına alınan 26 murakıp ''FETÖ örgütüne üye olmak'' suçundan sevk edildikleri hakimlikçe tutuklanmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler