YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'ye Yazıcıoğlu vefası
BBP'ye Yazıcıoğlu vefası
BBP'ye Yazıcıoğlu vefası
30 Mart 2009 / 10:43 Güncelleme: 30 Mart 2009 / 00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP), Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu elim bir kaza sonucu kaybetti. Üzücü olayın ardından seçimleri unutan BBP'ye Sivas'tan gelen haber buruk teselli oldu. Belediye başkanlığını son yolculuğunda 'yiğidine' veren Sivas, kendisinden beklenen vefayı gösterdi.


Bütün siyasî partiler, sandıkların açılmasıyla birlikte gelen sonuçların heyecanını yaşarken BBP Genel Merkezi, 'yas evi' olgunluğundaydı. Kimse seçimlerle ilgilenmiyor, cenaze töreni günü bekleniyordu. Hüznün boyutu öylesine derin ki, seçim sonuçlarını takip edip derleyecek bir birim bile oluşturulmadı. Adaylar, sonuçları düşünmüyordu. Çankaya adayı Cengiz Güleç'in "Kazansam bile umurumda değil." şeklindeki sözleri havayı anlatıyordu.


Buna karşın BBP, partililer açısından bir dava hareketiydi ve liderinden sonra da yoluna devam edecekti. Nitekim, Sivas'ta seçimin alındığı haberi saat 17.00 civarında geldiğinde duygusal anlar yaşandı. Çünkü, Yazıcıoğlu, memleketi Sivas'ı kazanmayı çok arzuluyordu. Sivaslı da, parti ayrımını bir tarafa bırakıp 'evladı' için oy kullandı. Onu sahiplendiğini gösterdi. BBP adayı Doğan Ürgüp, şans verilen AK Parti adayını geçerek seçimi aldı. "Sivas bizim için bir onur meselesi haline gelmiştir, almamız lazım." dediğini aktaran BBP'liler de, bu sonuçla teselli buldu. Kazanın olduğu günden beri bina önünden ayrılmayan kalabalık arasında birbirine sarılıp ağlayanların "Üşürken bile bize seçim kazandırdın koca Reis" demeleri her şeyi özetlemeye yetiyordu.


Dünkü yerel seçimlerde BBP'nin oylarını 2004'e göre yüzde 1,15 artırmış olması da, kimseyi sevindirmedi. 2004 genel mahallî seçimlerinde BBP, il genel meclisinde 374 bin oyla yüzde 1,16, belediye başkanlığı seçiminde de yüzde 0,62 ile 150 bin oy almıştı. Özetle, Sivas'ta kazanan BBP, yine ağladı. Genel merkez önünden ayrılmayan partililer, Yazıcıoğlu'yla ilgili anılarını anlatarak, dua okuyarak zaman geçirdi. Bu arada, sürekli olarak Kur'an-ı Kerim okundu. Gece, bu duygularla geçti.


SİVAS 'YİĞİDİNE' SAHİP ÇIKTI


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, helikopter kazasında hayatını kaybetmeseydi Mimarsinan Mahallesi'nde bulunan Hacı Mustafa Sabancı Lisesi'nde oy kullanmak için 2187 numaralı sandığa gidecekti. Sandığın bulunduğu sınıfın girişine asılan listede BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, kızı Firuze Yazıcıoğlu ile yeğenleri Halit ve Bilge Yazıcıoğlu'nun isimleri yer aldı. Listeyi kontrol eden vatandaşlar merhum liderin ismini görünce duygusal anlar yaşadı. Yazıcıoğlu'nun oy kullanacağı sandığa sevenleri karanfil ve güller bıraktı. Yazıcıoğlu ile aynı sandıkta oy kullanacağını duyduğu andan itibaren duygulandığını söyleyen Ahmet Kurt, "Sivas için çok emeği olmuştur, ona vefa borcumuzu ödemek için sandığa gül bıraktım. Şu anda onun da burada olup oy kullandıktan sonra onu tebrik edip tokalaşmak isterdim." ifadelerini kullandı. BBP Sivas merkez ilçe teşkilatı da merhum Yazıcıoğlu'nun oy kullanacağı sandığın başına gelerek karanfil bıraktı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun oyunu kullanacağı sandıkta BBP, belediye başkanlığında 153 oy alarak birinci parti çıktı. En yakın rakibi AK Parti ise 68 oyda kaldı.


DUALARLA KARŞILANDI


Helikopter kazasında vefat eden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile diğer partililerin cenazeleri Başbakanlık tarafından tahsis edilen THY uçağıyla Ankara'ya getirildi. Naaşlar Gazi Hastanesi morguna kaldırıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, il başkan yardımcısı Yüksel Yancı ile belediye meclis üyesi adayı Murat Çetinkaya'nın cenazeleri Esenboğa Havalimanı'nda polisler tarafından BBP'lilere teslim edildi.


Bazı partililerin gözyaşlarına hâkim olamadığı gözlendi. Türk bayrağına sarılı cenazeler, BBP yöneticileri, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Abdülkadir Aksu, Necati Çetinkaya, MHP Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Mansur Yavaş ve binlerce seveni karşıladı.


Naaşları getiren uçakta Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, kızı Firuze ve oğlu Kağan'ın yanı sıra TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ve diğer cenazelerin yakınlarının bulunduğu öğrenildi. Kargo çıkışında, cenazeler elden ele taşınarak cenaze araçlarına konuldu. Burada kortej oluşturan partililer, sık sık tekbirler getirdi. Naaşların cenaze arabasına konulmasıyla birlikte partililerin oluşturduğu 150 araçlık konvoy Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne hareket etti. Partililer cenazeleri burada Kur'an okuyarak bekledi. Cenazeler yaklaşık 100 metre uzunluğunda oluşturulan koridordan eller üstünde morga kadar götürüldü. Bu esnada yaklaşık 500 kişilik grup sık sık tekbirler getirdi. Özellikle Yazıcıoğlu'nun cenazesinin, getirildiği araçtan çıkarılmasıyla tekbir sesleri yükseldi ve sevenlerinin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesinin salı gününe kadar hastanede kalacağı öğrenildi.


PİLOTUN CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLDİ


Kahramanmaraş'ta düşen helikopterin pilotu Kaya İstektepe'nin cenazesi de Gaziantep'ten uçakla İstanbul'a getirildi. THY uçağı ile getirilen İstektepe'nin cenazesi, kargo terminalindeki görevliler tarafından alınarak, Ataköy 5. Kısım Camii'ne götürüldü. Ailesine teslim edilen İstektepe için bugün Ataköy 5. Kısım Camii'nde cenaze namazı kılınması bekleniyor.


Bu arada BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ve belediye meclis üyesi adayı Murat Çetinkaya'nın cenazeleri bugün Sivas'a getirilecek. Cenazeler ikindi namazını müteakiben Meydan Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek. BBP İl Teşkilatı, Yazıcıoğlu'nun cenazesine katılacaklar için için pazartesi günü parti binası önünden otobüs kaldıracak. Ankara, İstanbul, Sivas, Zaman


TACEDDİN DERGÂHI'NA DEFNEDİLECEK


Muhsin Yazıcıoğlu ile 3 arkadaşının cenazesi Ankara'ya getirildi. Merhum Yazıcıoğlu, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Taceddin Dergâhı'na defnedilecek. Yazıcıoğlu'nun mezar yeri için Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkarılacak.


ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişiyi taşırken düşen helikopterin ilk görüntüleri Diyarbakır Sivil Savunma Arama Kurtarma ekipleri tarafından çekildi. Görüntülerde helikopterin parçalara ayrıldığı dikkat çekiyor. Enkaz alanında, kurtarma çalışması yaparken mecburi iniş yaparak kara saplanan askerî helikopterin fotoğrafları da ilk kez yayınlandı.


Bu arada helikopterdeki İHA muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. İsmail Güneş'i arama kurtarma faaliyetlerinin, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı ekipler, jandarma, emniyet özel hareket, sivil savunma, il gençlik ve spor müdürlüğü dağcılık ekibi ve köy korucularının katılımı ile havadan ve karadan aralıksız devam ettiği kaydedildi. Kahramanmaraş Valisi M.Niyazi Tanılır Göksun Kaymakamlığı'nda oluşturulan kriz merkezinde Güneş'in bulunması çalışmalarını koordine ediyor. Tanılır'ın, gelişmeleri İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a sürekli bildirdiği öğrenildi. (Zaman)


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler